Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kruszewcu podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. FOT. Beata Jaświn

„Dzisiaj wielka jest rocznica – 11 listopada!… Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa.” – wierszem L. Wiszniewskiego uczniowie klasy II podkreślili ważność Narodowego Święta Niepodległości.

Dla każdego Polaka to bardzo ważna data – symbol miłości Ojczyzny, walki wolność, symbol wiary i zwycięstwa. W tym roku dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy, uczniowie klas 0-III Szkoły Podstawowej w Kruszewcu w ubrali się w biało – czerwone stroje, a na nich przypięli własnoręcznie wykonane kotyliony. Szkoła mieniła się barwami narodowymi, a apel rozpoczął się pełną powagą odśpiewaniem na baczność „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie w sposób obrazowy wychowawczyni kl. II Elwira Żukowska wraz z wychowankami przedstawiła krótką historię Polski. Wszystko po to, aby wszczepić w młode serca uczucia do własnego kraju i przedstawić tragiczne losy naszej ojczyzny oraz trudną drogę do odzyskania wolności. Trzecioklasiści zaśpiewali chórem „ Marsz I Brygady”. Na koniec uczniowie klas II i III wzięli udział w Quizie na temat: Czym jest patriotyzm i co dla Ciebie dziś oznacza …, który przygotowała Barbara Wiłkowska. Dzięki takiej lekcji patriotyzmu najmłodsze pokolenie będzie kultywować pamięć o przodkach, interesować się rodzimą kulturą i historią oraz wiedzieć, że godło, flaga i hymn to od wieków najpiękniejsze symbole naszej polskości.

Elwira Żukowska

Foto: Beata Jaświn