Dzieci z przedszkola miejskiego Malinka uczciły Narodowe Święto Niepodległości. FOT. Archiwum przedszkola

Dzień Niepodległości, to najważniejsze polskie święto narodowe, upamiętniające rocznicę odzyskania niepodległości. 9 listopada w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym „Malinka” uczczono 99 rocznicę święta, tradycyjnie organizując Akademię w hollu przedszkola.

W uroczystości wzięły udział dzieci wszystkich grup przedszkolnych, pracownicy przedszkola i zaproszeni goście. Jak co roku tego dnia, holl został odświętnie udekorowany symbolami narodowymi: biało czerwone flagi, chusty i kwiaty, galowe stroje dzieci i pracowników oraz własnoręcznie wykonane kotyliony nadały niezwykłą i wzniosłą oprawę uroczystości.

Akademię rozpoczęła dyrektor przedszkola Pani Grażyna Rakowska, która serdecznie przywitała wszystkie dzieci oraz przybyłych gości i w kilu słowach opowiedziała o Święcie Niepodległości. Następnie prowadząca uroczystość nauczycielka Pani Celina Rostkowska zaprosiła do zaprezentowania programu artystycznego jaki przygotowały dzieci poszczególnych grup pod kierunkiem swoich nauczycielek. Uroczystość rozpoczął „Mazurek Dąbrowskiego”, którego słowa popłynęły prosto z gorących, małych serc przedszkolaków.

Dzieci grup przedszkolnych „Krasnale”, „Gwiazdeczki”, „Smerfy” i „Biedronki” od najmłodszych 3 latków po najstarsze 6 latki, każda na poziomie swoich możliwości wiekowych, śpiewały pieśni i recytowały wiersze zawierające treści patriotyczne. Wykonały wzruszające układy taneczne z wykorzystaniem biało – czerwonych szarf, chust i flag, wyrażając w ten sposób swoją miłość do Ojczyzny. Tańcem, słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo. Wprowadzając zebranych na widowni w stan zadumy i dostarczając wszystkim niecodziennych wzruszeń.

Podsumowaniem uroczystości był niezwykły występ wokalny Jasia Brzostek z grupy „Biedronki”, który zaśpiewał piosenkę pt. „Kętrzyn moje miasto”, napisaną przez nauczycielkę Panią Marzenę Jasionowicz. Piosenkę tę znają wszystkie dzieci naszego przedszkola dlatego chętnie i z zaangażowaniem towarzyszyły Jasiowi. Głośno i pięknie wyrażając miłość do rodzinnego miasta naszej małej Ojczyzny. Kolejny raz była to uczta dla duszy ale też prawdziwa lekcja wychowania patriotycznego.

Nauczycielki pracujące w Przedszkolu „Malinka” mają do spełnienia bardzo ważne zadanie. Jest nim kształtowanie nowego człowieka oraz jego postaw wobec siebie i otaczającego świata. Świata, a więc wobec własnego kraju i narodu – wobec Ojczyzny. Tak, aby uczynić treści patriotyczne dostępne możliwościom pojmowania dzieci w wieku przedszkolnym i aby dzięki temu ukształtowana postawa miłości i przywiązania do ziemi ojczystej była trwała i pozostała w nich na całe życie. Pokładamy głęboką nadzieję, iż dzięki podejmowanym przez nas zadaniom i przedsięwzięciom o zabarwieniu patriotycznym tak właśnie się stanie.

Marzena Jasionowicz

OLYMPUS DIGITAL CAMERA