Koncert w wykonaniu Łukasza Krupińskiego przyciągnął tłumy do sali rycerskiej kętrzyńskiego zamku. FOT. Ula Tomczak

O tym, że Fryderyk Chopin jest uznawany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów i jednego z najważniejszych polskich pianistów w historii (często nazywany poetą fortepianu) nie trzeba nikogo przekonywać. Wykonanie utworów Chopina przez pianistę Łukasza Krupińskiego przyciągnęła tłum kętrzynian.

Z okazji obchodów 660-lecia Miasta Kętrzyn Burmistrz Miasta Kętrzyn, Krzysztof Hećman oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Wojciecha Kętrzyńskiego byli organizatorami recitalu chopinowskiego Łukasza Krupińskiego. Ten światowej klasy muzyk koncertuje w najdalszych zakątkach świata, a 10 listopada miał swoje wystąpienie w sali rycerskiej kętrzyńskiego zamku. Przybyło ponad 200 osób. Niezwykle utalentowany młody człowiek zagrał nam: Barkarola Fis-dur op. 60, Walc cis-moll op. 64 nr 2, Walc Es-dur op. 18, Scherzo in b-moll op. 31 oraz Andante Spianato and Grande Polonaise Brillante Es-dur op. 22. Dodatkowo za namową publiczności bisował jeszcze trzy razy.

Trudno się dziwić, że młody artysta bisował tak wiele razy. Jego gra na fortepianie nawet dla niewprawnego melomana robiła wielkie wrażenie. Precyzja i tempo wybijanych nut na klawiaturze, przy jednoczesnym delikatnym brzmieniu dźwięków zachwyciły każdego na sali. Specjalnie na to wydarzenie sprowadzony fortepian firmy steinway&sons pod palcami tak wybitnego artysty brzmiał idealnie.

Ula Tomczak

 

ŁUKASZ KRUPIŃSKI

Zwycięzca 7. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino oraz zdobywca wszystkich nagród specjalnych: Nagroda Publiczności, Nagroda Krytyków Muzycznych i Nagroda za najlepsze wykonanie koncertu z Orkiestrą (wrzesień 2016). Finalista Międzynarodowego Konkursu Ferruccio Busoniego w Bolzano (2017) oraz zdobywca pierwszych nagród na Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych w Aachen (2016) i w Hanowerze ( 2015). W październiku 2015 roku będąc półfinalistą znalazł się w prestiżowym gronie 20 najlepszych pianistów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W styczniu 2017 roku ukazała się debiutancka płyta Łukasza Krupińskiego zatytułowana ESPRESSIONE inspirowana jego muzycznymi podróżami do Włoch, z utworami Haydna, Chopina i Scrabina. Płyta zdobywa doskonałe recenzje m.in. w Pizzicato Magazine, MDR Kultur, Radio Luxemburg, Radio France.

Artysta koncertował w Polsce, na Białorusi, Litwie, Belgii, Francji, Norwegii, Szwajcarii, Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Chinach, Korei Południowej, Japonii, Australii oraz Stanach Zjednoczonych. Jest dwukrotnym laureatem Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości (2013, 2014), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015), Stypendystą Fundacji Krystiana Zimermana (2015). W 2016 został uhonorowany Medalem Pamiątkowym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w dowód uznania dla osiągnięć artystycznych. Jest także laureatem innych prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m. in. Grand Prix oraz dwie nagrody specjalne na II Syberyjskim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Tomsku (2013), I nagroda na Konkursie o Stypendium Yamaha Music Foundation of Europe Scholarschip (2014), II nagroda na 46 Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015).

Urodził się w Warszawie w 1992 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wielu 5 lat. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesor Alicji Palety-Bugaj oraz dr Konrada Skolarskiego. Obecnie studiuje w Hanowerze w klasie profesora Arie Vardiego w Hochschule für Musik, Theatre und Medien.