.

Nie ma nic piękniejszego niż zmienianie naszej rzeczywistości  na lepszą. Od  28 lat samorządowcy polscy robią to w niezwykły sposób realizując wraz  ze swoimi mieszkańcami ideę jeden z drugim, a nie jeden przeciwko drugiemu.  To jest jeden z najpiękniejszych projektów przedszkola i żłobka jaki  widziałem – zwrócił się do obecnych na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę przedszkola i żłobka Władysław Kosiniak – Kamysz.

 W uroczystość wmurowania  kamienia węgielnego pod budowę przedszkola i żłobka przy ul. Wierzbowej w Kętrzynie odbyła się 15 listopada. Poza liczną grupą mieszkańców  osiedla Piastowskiego w uroczystości wzięli między innymi udział: posłowie  Władysław Kosiniak – Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Urszula Pasławska, wiceprezes PSL, Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Krzysztof Hećman, burmistrz Kętrzyna i jednocześnie prezes struktur powiatowych PSL,   radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele władz samorządowych sąsiednich miast oraz przedstawiciele jednostek oświatowych, projektantów i wykonawców.

– Jest to niezwykły projekt.  Nasza rzeczywistość zmienia się i pięknieje takimi właśnie obiektami. To przedszkole i żłobek  będzie służyć rodzinom, dzieciom  ale też rodzicom, którzy będą mogli pójść do pracy i tym, którzy będą w tym miejscu pracować. To jest kilkadziesiąt nowych miejsc pracy w Kętrzynie, który wciąż potrzebuje ogromnego wsparcia w tym zakresie. Jestem bardzo dumny z rady miejskiej, mieszkańców Kętrzyna i z tego pomysłu. Będę trzymać kciuki, żeby wszystko się udało, żeby projektanci i wykonawcy mogli zrealizować swój projekt w wyznaczonych terminach-zwrócił się do obecnych na uroczystości Władysław Kosiniak-Kamysz dodając jednocześnie, że: – To przedszkole i żłobek jest wyzwaniem na miarę współczesnej Polski i jednocześnie godną odpowiedzią na potrzeby demograficzne. Jest to też przykład świadczący o istocie i idei samorządności, która powinna realizować zadania oczekiwane przez lokalną społeczność. Serdecznie wam gratuluję. Jesteśmy z was bardzo dumni i bardzo się cieszymy , że takie miejsce powstaje tu w Kętrzynie.

W swoim wystąpieniu Władysław Kosiniak – Kamysz nawiązał także do zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uznając, że przedszkole i żłobek przy ulicy Wierzbowej będzie wspaniałym i żywym pomnikiem, a jednocześnie będzie wskazywać kierunek, w którym należy zmierzać. Tym kierunkiem jest – mówił prezes PSL – wzmocnienie rodziny i jej upodmiotowienie, a także danie jej odpowiednich warunków do funkcjonowania. Nie ma lepszego pomnika na uczczenie 100-lecia niepodległości Polski.

Akt erekcyjny, który został sporządzony i wmurowany wraz z kamieniem węgielnym podpisali: Władysław Kosiniak – Kamysz, Urszula Pasławska, Gustaw Marek Brzezin, Krzysztof Hećman, Dariusz Duczek, Tomasz Lella oraz Tomasz Słowikowski.

W wybudowanym obiekcie powstanie 6 oddziałów przedszkolnych, w tym 2 integracyjne oraz 2 oddziały żłobkowe do których uczęszczać będzie łącznie 200 dzieci. Będzie to obiekt parterowy wraz z poddaszami użytkowymi o łącznej powierzchni 2046 m kwadratowych . W budynku będzie znajdować się 8 sal zajęciowych, bibliotek, szatnie, 3 sale tematyczne, pomieszczenia administracyjne oraz sala gimnastyczna o powierzchni 117 metrów kwadratowych. Koszt inwestycji to kwota  11 milionów 500 tys. zł.

fj