Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie akcja stworzona przez mężczyzn i przede wszystkim do nich skierowana. Cel to zatrzymanie przemocy wobec kobiet. 1 grudnia ulicami Kętrzyna  przemaszerowali uczestnicy pochodu, który wyraził swój sprzeciw w haśle „Kochaj, szanuj, nie krzywdź, nie bij…”.

Akcja „Biała wstążka” jest odpowiedzią na tragedię, która miała miejsce 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił. Napastnik swoją zbrodnię motywował tym, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet. Jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, mówiący o tym, że „my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”. W przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tysięcy mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet. W tej chwili akcja „Biała wstążka” jest prowadzona w ponad 50 krajach, w tym również w Polsce.

1  grudnia  w Kętrzynie w ramach Kampanii „Biała Wstążka odbył się również marsz przeciw przemocy, a towarzyszyło mu hasło:„Kochaj, szanuj, nie krzywdź, nie bij…””. Zbiórka uczestników marszu nastąpiła przy Kompleksie Rekreacyjno-Sportowym Kętrzynianka, natomiast przemarsz odbył się  ulicami: Szpitalną, M.C. Skłodowskiej, Wojska Polskiego, Gen. W. Sikorskiego, Plac Piłsudskiego, a zakończył się spotkaniem  uczestników marszu w Kinie „Gwiazda”.

– Kampania białej wstążki na całym świecie jest największa akcją będącą symbolem sprzeciwu przeciwko przemocy stosowanej przez mężczyzn  wobec kobiet – podkreślała Katarzyna Kłosowska z MOPS. Natomiast zastępca Komendanta Powiatowego Policji mł. Insp. Marcin Piechota  zwracając się do obecnych w sali kina  apelował, aby nie być obojętnym w przypadku zauważenia stosowania przemocy:

– Jako policjanci z problemami stosowania  przemocy spotykamy się  często. Każdego roku odnotowujemy ich kilkaset,  a do hasła tegorocznego marszu” „Kochaj, szanuj, nie krzywdź, nie bij…” dołożyłbym jeszcze dwa  sformułowania : „nie bądź obojętny,  reaguj”. Każdy z nas może zareagować  i zauważyć problem przemocy w swoim środowisku i każdy  powinien zareagować, a wtedy będzie możliwe skuteczne przeciwdziałanie temu zjawisku.

Spotkanie uczestników marszu w Sali kina było też  znakomitą okazją do podziękowań dla zwycięzców  i wyróżnionych w konkursie  plastycznym, a skierowanym do uczniów kętrzyńskich szkół.  Zwycięzcom i wyróżnionym nagrody oraz dyplomy wręczał osobiście przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania  Problemów Alkoholowych  Krzysztof Bućko.

fj