Mirosław Pampuch, poseł Nowoczesnej odwiedził Kętrzyn 19 grudnia. FOT. Jarosław Żukowski

19 grudnia z przedstawicielami lokalnych mediów w Kętrzynie spotkał się poseł Nowoczesnej Mirosław Pampuch. Głównym tematem spotkania były kwestie dotyczące przywrócenia małego ruchu granicznego pomiędzy Polską a Rosją, unijnym programem Polska – Rosja oraz związanym z tym ustawowym ograniczeniem handlu niedzielnego. W trakcie spotkania poruszone zostały również sprawy związane ze zbliżającymi się wyborami do samorządów.

Przywrócenie, a w zasadzie brak zainteresowania rządu PiS-u przywróceniem małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim FR oraz ograniczenia ustawowe związane z handlem w niedzielę to – jak wyjaśnił poseł Mirosław Pampuch – zasadnicza przyczyna jego spotkań z mieszkańcami i dziennikarzami Warmii i Mazur. – Wszystkie te elementy stanowią bowiem bardzo istotny element życia gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego, a powiatów przygranicznych w szczególności – podkreślił Mirosław Pampuch.

To wszystko zostało zaprzepaszczone, bowiem rząd swoją arbitralną decyzją stwierdził, że nie będzie dalej małego ruchu granicznego. Zakaz ten został wprowadzony niby czasowo na okres Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO w Polsce. Po tych wydarzeniach okazało się, że niestety nie przywrócono tego ruchu do dzisiaj. A czym argumentowano? Otóż – poinformował poseł – w odpowiedzi na moją interpelację w tej sprawie napisano, że to „względy bezpieczeństwa powodują iż nie będzie przywrócony mały ruch graniczny. A względy bezpieczeństwa uzasadniane są wręcz w dziecinny sposób. Jest to robione na podstawie analiz wywiadu litewskiego. Cóż, my jako 40-milionowy kraj nie mamy przecież własnych służb i własnego rozpoznania. Tym czasem nadal utrzymywana jest sytuacja , według której tylko względy natury politycznej i niechęci obecnego Rządu PiS do sąsiada powodują, że mieszkańcy terenów przygranicznych nie mogą korzystać z mrg, a tym samym również i wiele podmiotów gospodarczych. Na to nakłada się handel w niedzielę, który również dyskredytuje nasze województwo bowiem przyjazdy naszych sąsiadów na zakupy odbywały się zazwyczaj w weekendy – stwierdził z odrobiną ironii o działaniach rządu PiS-u poseł Nowoczesnej.

Poseł Mirosław Pampuch zapowiedział także, że Nowoczesna dołoży wszelkich starań, wspierając nie tylko swoich kandydatów w wyborach samorządowych, ale również lokalne koalicje, aby samorządy nie zostały przejęte przez Prawo i Sprawiedliwość.

fj