Działanie pompy ciepła. FOT. www.makroterm.pl

„Modernizacja energetyczna budynków z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii” – to temat konferencji, która odbyła się 6 grudnia w Kętrzynie. Miasto nie tylko debatuje o problemie ograniczenia emisji CO2, ma konkretną propozycję dla osób, które chcą zmienić system ogrzewania w swoich domach. 50 tysięcy złotych, a jak będzie trzeba, to jeszcze więcej – zadeklarował podczas dyskusji Krzysztof Hećman, burmistrz Kętrzyna.

Środowisko naturalne w naszym kraju jest w znacznym stopniu zniszczone i wyeksploatowane, jednak w ostatnich latach Polska realizując postanowienia unijne, stara się ograniczać proces jego niszczenia. Istotnymi elementami mającymi poprawić jakość naszego życia są między innymi odnawialne źródła energii. Temu tematowi poświęcona była konferencja zorganizowana przez spółkę KEC „KOMEC”. Uczestniczyli w niej zarówno przedstawiciele władz samorządowych województwa, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, CEZ ESCO Polska sp. z o.o. jak i przedstawiciele władz samorządowych gmin powiatu kętrzyńskiego.

– Celem konferencji było propagowanie modernizacji energetycznej budynków wykonywanej przy pomocy odnawialnych źródeł energii. Uważamy, że jest to ważny temat ponieważ mimo tego, że o tym się mówi i statystyki wojewódzkie i krajowe mówią o dużym zainteresowaniu to jednak jeżeli przejdziemy się po Kętrzynie to wcale tego nie widać. Uważamy więc, że trzeba to propagować, informować i zachęcać do tego typu rozwiązań, bo w konsekwencji przekłada się to na jakość naszego życia w kontekście jakości powietrza i ochrony środowiska – mówi organizator konferencji prezes spółki KEC KOMEC Andrzej Degórski.

Jak poinformował uczestników konferencji Burmistrz Miasta Kętrzyn Krzysztof Hećman, miasto już wyszło naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i od 2018 roku przewiduje pomoc finansową dla osób, które zdecydują się na zmianę systemu ogrzewania domów z wykorzystaniem urządzeń ograniczających emisję CO2.

– Na początek w ramach pomocy planujemy kwotę 50 tysięcy, a jeżeli zajdzie potrzeba to i przeznaczymy większą – zapowiedział burmistrz dodając, że: – Każdy krok zrobiony w tym kierunku przyniesie pozytywne, oczekiwane i ważne efekty dla zdrowia i życia mieszkańców.

Podczas konferencji poza głównym tematem związanym z modernizacją budynków z zastosowaniem pomp ciepła poruszano między innymi tematy związane z: polityką samorządu województwa dotyczącej ochrony powietrza oraz programami wspierającymi odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną.

fj