18 stycznia w sali kina „Gwiazda” odbył się wielki koncert karnawałowy, „W krainie uśmiechu”,  którego gospodarzem był  znany polskiej publiczności Kazimierz Kowalski. Zaproszeni przez niego artyści wykonali najsłynniejsze arie operowe, operetkowe, musicalowe i nie tylko.

W repertuarze koncertu znalazły się najpopularniejsze arie operowe, operetkowe i musicalowe z takich dzieł jak: “Straszny Dwór”, „Wesela Figara” “Carmen”, “Księżniczka Czardasza”, ”Wesoła Wdówka”, “Baron Cygański” czy “Skrzypek na Dachu”. Co najważniejsze, w pewnym momencie sala kinowa przemieniła się w salę wspólnego śpiewu artystów z publicznością. A to za sprawą Kaźmierza Kowalskiego, który zaprosił widownię do wspólnego wykonania utworów o tematyce wojennej (żołnierskiej)  takich jak: ”Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”,  czy też wspólnego wykonania polskich kolęd „Jezus malusieńki”, „Gdy śliczna panna” i „Gdy się Chrystus rodzi”.

Podczas koncertu przed kętrzyńską publicznością wystąpili: Ewa Szpakowska, Andrzej Niemierowicz,  Paulina Janczaruk i Kazimierz Kowalski, Zapowiadana wcześniej Małgorzata Kulińska nie mogła przyjechać do Kętrzyna ze względu na zbliżający się termin porodu. Nic więc dziwnego, że poprowadzony z dużą dozą humoru koncert i przy tak znamienitej obsadzie, i repertuarze spowodował, że sala kinowa  była wypełniona po brzegi.

Wesoła atmosfera i wspólne z publicznością wykonywanie wielu utworów spowodowało, że przez półtorej godziny szczery uśmiech zagościł na twarzach widzów i nie opuszczał ich nawet na chwilę. W rewanżu podziękowano artystom ogromnym aplauzem i wiązanką kwiatów.

fj

Kazimierz Kowalski (ur. 1951) – polski śpiewak operowy (bas), związany z Teatrem Wielkim w Łodzi jako solista i wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny. Publiczności polskiej znany jest głównie dzięki telewizji, gdzie występował w m.in. w programach Dobry wieczór, tu Łódź lub Kazimierz Kowalski zaprasza (TVP1). Od 2000 roku I Programie Polskiego Radia prowadzi audycje, w których przedstawia sylwetki wybitnych polskich artystów, często już dzisiaj zapomnianych. Wymyślił i prowadzi (od 1997 roku) Festiwal Operowo – Operetkowy w Ciechocinku. Jest również jednym z twórców Polskiej Opery Kameralnej. Ukończył wydział wokalno-aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi (w klasie śpiewu Antoniego Majaka). W 1976 roku (na V roku studiów) wystąpił w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie, gdzie zajął najwyższą trzecią nagrodę (nagrody 1 i 2 wówczas nie przyznano). W tym samym roku został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie zadebiutował partią Kecala w Sprzedanej narzeczonej Smetany. W latach 1994-1997 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Doprowadził wtedy do transmisji telewizyjnej na żywo, na cały świat – opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki. Dał się poznać jako dobry organizator, gdyż Teatr Wielki w Łodzi za jego dyrektorowania był jedną z nielicznych placówek teatralnych w ówczesnej Polsce przynoszących dochody. Od grudnia 2005 roku do listopada 2008 ponownie był dyrektorem artystycznym Teatru.