Międzynarodowy Turniej o Puchar Burmistrza w boksie odbył się w hali MOSiR w Kętrzynie. FOT. Jarosław Żukowski

Pisaliśmy o tym wydarzeniu: Turniej o Puchar Burmistrza Kętrzyna w boksie. Kętrzyńskie niedźwiedzie w złocie. Znakomita organizacja, dobry poziom sportowy i zwycięstwa kętrzynian. Kibice nie mieli czasu nudzić się podczas dwudniowego Turnieju o Puchar Burmistrza Kętrzyna. Kacper Szwajdych został uznany najlepszym zawodnikiem turnieju. Z kolei inny zawodnik LKS Niedźwiedź Kętrzyn Hubert Wardak wygrał swoją kategorię, a jego walka z Białorusinem Mikitą Baranovem została uznana za najlepszą podczas kętrzyńskiego turnieju. Dwudniowy turniej w Kętrzynie zgromadził na starcie 36 zawodników z Polski, Białorusi, Anglii, Łotwy oraz Rosji.

Kętrzyński boks ma swoje tradycje. W latach 60-tych i 70-tych z zawodnikami z Kętrzyna trzeba było się liczyć. Krzysztof Hećman, burmistrz Kętrzyna mówi, że dobrze byłoby nawiązać do tych tradycji.

– Zwłaszcza, że jak widać boks cieszy się dużym zainteresowanie sympatyków i kibiców, a także – co warto zauważyć – rodzin naszych bokserów – mówi Krzysztof Hećman.

W latach 60-tych i 70-tych amatorski boks był na szczycie. Teraz oddał pole zawodowcom.

– Boks amatorski jest formą rywalizacji znaną jeszcze w starożytności, a więc również z tego względu trzeba go promować i pielęgnować – przekonuje burmistrz Kętrzyna.

Uczestnicy i oficjele podkreślają doskonałą organizację turnieju. Hieronim Kozakiewicz, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Bosku Amatorskiego uważa, że takie imprezy powinny się odbywać częściej.

– Ten turniej pokazał, jak wiele dobrego można zrobić w boksie amatorskim, a jednocześnie cieszyć oko nie tylko fachowców, ale przede wszystkim kibiców – mówi Kozakiewicz.

Goście z Anglii podkreślają również gościnność kętrzynian i już czekają na kolejne zaproszenie na bokserską ucztę do Kętrzyna.

– Już nam się marzy, by znów tu wystąpić – mówił po turnieju Paweł Adamczyk, trener Anglików.

Adamczyk żałował trochę, że wybrano akurat tę datę na turniej, bo jego zwodnicy są w okresie roztrenowania, ale zapewnia, że za rok będą w lepszej formie.

Za to w rewelacyjnej formie byli kętrzyńscy pięściarze. Obaj najlepsi zawodnicy Niedźwiedzia wygrali swoje walki półfinałowe w sobotę oraz finały w niedzielę. Hubert Wardak wygrał w kategorii kadet 63 kg, a Kacper Szwajdych również w kadetach w kategorii 57 kg. Klasą dla siebie okazali się dwaj zawodnicy Mazura Ełk. Obaj wygrali swoje kategorie: Tomasz Kulenko (kat. 75 kg, junior), a Adrian Krukowski (kat. 66 kg, kadet).