Już za tydzień, 14 stycznia odbędzie się 26. Finał WOŚP  a jego celem będzie pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Najważniejsza wiadomość dla kętrzynian jest taka, że po czterech latach przerwy ponownie w naszym mieście zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Powiatowy Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy swój lokal znalazł w siedzibie Powiatowego Domu Kultury “Czerwony Tulipan” przy ul. Pocztowej 13 w Kętrzynie. Tam też wolontariuszom będą wydawane puszki do kwestowania. Natomiast koncert finałowy połączony z licytacją odbędzie się w hali sportowej Powiatowego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Kętrzynie przy ul. Poznańskiej 21.

6 stycznia, ostatni  raz przed Finałem,  spotkali się z dziennikarzami lokalnych mediów członkowie powiatowego sztabu, którzy przekazali najistotniejsze ustalenia dotyczące między innymi identyfikacji wolontariuszy, zasad prowadzenia zbiórki  oraz przebiegu koncertu finałowego i licytacji.

Jak co roku,  w wielu miejscowościach powiatu kętrzyńskiego  wyjdą wolontariusze zaopatrzeni w identyfikatory, puszki i czerwone serduszka, aby zbierać fundusze „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków” .

Jak poinformowali członkowie Powiatowego Sztabu  WOŚP, każdy z wolontariuszy  powinien mieć identyfikator zabezpieczony hologramem , na którym znajduje się  także jego zdjęcie i numer puszki , którą się posługuje. Od godzin rannych na ulicach Kętrzyna kwestować będzie  63  wolontariuszy z puszkami, którym towarzyszyć będą dodatkowo 2-3 osoby. Ma to również  zwiększyć,  niezależnie od działań policji, bezpieczeństwo  kwestujących. O ich bezpieczeństwo dbać będą także kętrzyńscy taksówkarze, którzy w razie jakiegokolwiek potrzeby  zobowiązali się przewieźć  kwestujących w inne bezpieczne miejsce. Natomiast po terenie powiatu kętrzyńskiego wolontariusze będą mogli podczas przemieszczania się pomiędzy miejscowościami skorzystać z usług autobusów firmy Arriva. Nie będą mogli natomiast wchodzić w czasie kwestowania na prywatne posesje, teren zakładów pracy czy do restauracji chyba, że właściciele wyrażą na to zgodę.

Jak wynika z informacji przedstawionej przez członków sztabu , wśród atrakcji , które czekać będą na wszystkich chętnych ( warunkiem będzie dowolny datek do puszki ) już od godziny 14.00 w obiektach  sportowych  Powiatowego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji będzie udostępniony basen, a od godziny 12.00 do godz. 18.00 w obecności instruktora będzie można poznawać  i uczyć się  podstaw  windsurfingu. Natomiast w czasie licytacji wystawione zostaną między innym:  kalendarz  z grafiką Andrzeja Mleczki,  grafika autorstwa Józefa  Jabłońskiego z 2002 roku przedstawiająca w sposób satyryczny pojedynek wyborczy pomiędzy Krzysztofem Hećmanem i Markiem Olszewskim. Ciekawostką jest natomiast fakt, że obraz ten został wylicytowany przez kętrzyninina i wraz z nim wyjechał do Norwegii , skąd powrócił na kolejną licytację po 15 latach pobytu za granicą.  Na licytację wystawiony będzie także zegar z autografem Jerzego Owsiaka,  portfel wraz z kalendarzem od wicemistrzyni olimpijskiej Marty Walczykiewicz,  książka z autografem  Hołowczyca  i oczywiście różnych rozmiarów koszulki  WOŚP, a także wiele innych i ciekawych gadżetów podarowanych przez kętrzyńskich przedsiębiorców i osoby prywatne..

Licytacja zostanie przeprowadzona podczas koncertu finałowego na sali sportowej PCE, a w części artystycznej poza lokalnymi artystami wystąpi  Iwan Komarenko oraz znany w Kętrzynie zespół Dr Watt.

fj