Samoobsługowy alkomat został udostępniony w kętrzyńskiej komendzie policji. FOT. Archiwum policji

Chcesz wsiąść za kierownicę, a nie jesteś pewny, czy alkohol już wyparował z organizmu? Nie ryzykuj i sprawdź, czy możesz bezpiecznie prowadzić samochód. Kętrzyńscy policjanci udostępnili samoobsługowy alkomat, na którym można sprawdzić swój stan trzeźwości.

Samoobsługowy alkomat został zamontowany w holu Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie przy ul. Wojska Polskiego 5. Ma on służyć kierowcom, którzy chcą sprawdzić stan swojej trzeźwości zanim wsiądą za kierownicę.

Zaletą nowego urządzenia jest łatwość obsługi, która sprawia, że przeprowadzenie testu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu nie wymaga korzystania z pomocy funkcjonariusza. Badanie jest szybkie i bezpłatne. Powietrze należy wdmuchiwać przy pomocy jednorazowej słomki.

Alkomat został zakupiony ze środków Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. To kolejny krok, który ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na kętrzyńskich drogach.

Przypominamy: jeśli zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila, to jego stan określa się mianem „po spożyciu”, a jazda samochodem w takim przypadku stanowi wykroczenie. W przypadku gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi ponad 0,5 promila, kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, a kierowanie autem jest traktowane jako przestępstwo, za co grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

mł. asp. Ewelina Piaścik, rzecznik Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie