13 kwietnia- polskie święto, uchwalone 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

 W dokumencie czytamy: W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego          z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Osiem lat temu -14 IV- przed naszą szkoły zasadzono Dęby Pamięci. Dęby – symbole zostały posadzone ku czci: Majora Stefana Wierzyńskiego, Porucznika Wiktora Bronakowskiego, Porucznika Łukasza Pruszyńskiego

Czwarty Dąb Pamięci –  ku czci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar katastrofy polskiego samolotu, które zginęły w Smoleńsku w drodze na uroczystości obchodów 70-lecia Zbrodni Katyńskiej

Jako społeczność szkolna Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II, a dzisiaj Szkoła Podstawowa nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego zobowiązaliśmy się do opieki nad Dębami Pamięci i zachowania pamięci zarówno o ofiarach Zbrodni Katyńskiej, jak i o ofiarach katastrofy lotniczej z 10 kwietnia.

Co roku -13 kwietnia- uczniowie klas SG zapalają znicze pod naszymi Dębami Pamięci.

Ta skromna uroczystość na stałe wpisała się do kalendarza rocznic historycznych obchodzonych w naszej szkole. W ten sposób ocalamy Katyń od zapomnienia.

Elżbieta Jadczak