227 lat temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni uchwalił  ustawę, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była jedną z pierwszych na świecie i  Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

 Tradycyjnie tego dnia w całej Polsce odbywały się uroczystości związane z 227.rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Mieszkańcy Kętrzyna uczcili  ten fakt udziałem we Mszy św. w intencji Ojczyzny w Bazylice pw. Św. Jerzego. Przewodniczył jej arb. Senior Edmund Piszcz.

W uroczystościach obok pocztów sztandarowych  udział wzięli: kombatanci, młodzież szkolna, przedstawiciele jednostek podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, władze samorządowe powiatu i miasta, przedstawiciele partii politycznych i stowarzyszeń, jednostek oświatowych i kulturalnych oraz kętrzyńskich środowiska gospodarczych. Po zakończeniu części liturgicznej  uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Armii Krajowej, gdzie po wysłuchaniu hymnu i przywitaniu obecnych prowadząca uroczystość przypomniała o ważności, znaczeniu oraz okolicznościach uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Z kolei zastępca burmistrza miasta Damian Nietrzeba  zwracając się do obecnych na Placu AK powiedział między innymi:

– Są takie wydarzenia w historii naszego narodu, z których jesteśmy szczególnie dumni, wydarzenia prowadzące do stabilizacji życia społecznego i  politycznego. Takim momentem był zapewne 3 maja 1791 roku, kiedy to uchwalono ustawę zasadniczą przedstawiającą nowe reguły funkcjonowania państwa polskiego. Konstytucja 3 maja była pierwszym impulsem zmian na drodze do wolności i niepodległości, która 100 lat temu stała się faktem dla wszystkich, którzy mieli w sercu barwy biało-czerwone. Wolności odzyskanej po 123 latach niewoli.

Nawiązując zaś do wielkich postaci , które odegrały istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę w 1918  roku niepodległości  stwierdził, że w Kętrzynie jest między innymi:  Plac Józefa Piłsudskiego, Rondo  Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa, ulica Ignacego Daszyńskiego,  a jemu marzy się, aby:

– Również w przyszłości w podobny sposób uhonorować  Ignacego Jana Paderewskiego, którego działaniu przyświecała jedna myśl: „Walczyć o Ojczyznę to najwyższy obowiązek i największy dla Polaka zaszczyt”.

Po tych słowach zastępcy burmistrza  pod pomnikiem  “W Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939 – 1956” delegacje złożyły wiązanki  biało-czerwonych kwiatów, a prowadząca uroczystość zaprosiła wszystkich na koncert patriotyczny  „Na skrzydłach wolności” , który odbędzie się dzisiaj w kętrzyńskim amfiteatrze o godzinie 17.00.

fj