41 mieszkań powstanie w pierwszym etapie nowej inwestycji budowlanej KTBS. Spółka przedstawiła dzisiaj zainteresowanym koncepcję architektoniczną oraz szacunkowe koszty. Nowe budynki mieszkalne powstaną przy ulicy Jaśminowej.

Do końca roku ma powstać projekt nowych budynków mieszkalnych przy ulicy Jaśminowej.

Projekt zgodny z oczekiwaniami przyszłych mieszkańców

Obecny na dzisiejszym spotkaniu Krzysztof Hećman, burmistrz Kętrzyna motywował miejską spółkę do tego, by budynki zostały zaprojektowane w taki sposób, w jaki życzą sobie tego ich przyszli mieszkańcy. Podczas spotkania zaprezentował wizualizacje kilku obiektów mieszkalnych budowanych w pobliskich miastach, w Giżycku i Piszu.

– Pokazałem kilka rozwiązań z innych miast, by sprowokować naszą spółkę, ale także przyszłego wykonawcę do poszukiwania takiego rozwiązania, które będzie optymalne dla przyszłych mieszkańców – mówi Krzysztof Hećman.

Szacowany na dzisiaj koszt metra kwadratowego mieszkań budowanych przy Jaśminowej to ok 3,5 tys. zł. Może się on zmienić po opracowaniu końcowego projektu, a także po rozstrzygnięciu przetargu na wykonawstwo. Będzie budowany w ramach obowiązujących przepisów budownictwa społecznego. Mieszkańcy zapłacą opłatę partycypacyjną i w czynszu będą spłacali kredyt. Po 5 latach od podpisania umowy będą mogli wykupić mieszkania na własność.

Wyższy standard budynku

Pracownicy spółki zapewniają, że standard we wstępnej koncepcji już jest wyższy niż w wielu tego typu inwestycjach. Budynek ma być przede wszystkim murowany. Tynki mają być mineralne, a więc mieszkania powinny być suche i przyjazne dla mieszkańców. Planowane jest również wykonanie docieplenia z wełny mineralnej, a nie ze styropianu, co jeszcze powinno podnieść standard budynku. Projektanci pomyśleli również o obniżeniu kosztów podgrzewania wody. W budynku ma być zainstalowana pompa ciepła, która spowoduje obniżenie kosztów o 10-20% w stosunku do kosztów, które ponoszą mieszkańcy innych budynków zasilanych z miejskiej elektrociepłowni.

Duże zainteresowanie nowymi mieszkaniami w Kętrzynie

Jerzy Godlewski, prezes KTBS podkreśla duże zainteresowanie projektowaną budową. Na dzisiejsze spotkania, które jest już drugim w sprawie budynków przy Jaśminowej przyszło kilkadziesiąt osób zainteresowanych inwestycją w swoje M.

Spośród 41 mieszkań, które powstaną w pierwszym bloku, większość będzie o metrażu od 40 do 60 m2.

Nowością będzie możliwość zaprojektowania mieszkania według pomysłu samych mieszkańców.

– Ograniczeniem są tylko ściany nośne, których przestawić nie będziemy mogli – mówił dzisiaj pracownik spółki.

Do końca roku ma powstać projekt. Budowa ma się zakończyć do końca przyszłego roku. W planach są następne etapy budowy, w których powstaną kolejne dwa budynki mieszkalne.

jz