Już 17 maja szykuje się gratka dla osób niewidomych. W kętrzyńskim kinie „Gwiazda” odbędzie się projekcja filmu ”Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” z audiodeskrycją. Projekcja jest bezpłatna.

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym udostępnia odbiór wizualnej twórczości artystycznej oraz pozwala osobom niewidomym poznawać widzialny dorobek kulturalny między innymi z zakresu sztuki filmowej.

Filmy z audiodeskrypcją prezentowane są także w kętrzyńskim kinie „Gwiazda”. Stosowne porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem DE FACTO kętrzyńskie koło Polskiego Związku Niewidomych podpisało 29 września 2016 roku. Od tego też czasu w ramach projektu „Krajowy zasób cyfrowych filmów z audiodeskrypcją dla niewidomych”, osoby niedowidzące i słabowidzące mogą w Kinie „Gwiazda” uczestniczyć raz w miesiącu w zamkniętych projekcjach filmowych. Inicjatorkami porozumienia są panie Ewa Maksymowicz i Prezes Polskiego Związku Niewidomym Okręg Warmińsko – Mazurski, zarząd koła w Kętrzynie Grażyna Kocisz.

– Na projekcje filmowe z audiodeskrypcją zapraszamy wszystkie osoby niedowidzące i słabowidzące wraz z osobą towarzyszącą. Projekcje są bezpłatne. Najbliższa odbędzie się 17 maja o godzinie 16., a tytuł filmu to ”Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z naszej oferty w kinie „Gwiazda” – podkreśla i zaprasza Ewa Maksymowicz, inicjatorka podpisanego porozumienia.

Stowarzyszenie „De Facto” i Główna Biblioteka Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Dział Zbiorów dla Niewidomych (DZDN) w latach 2017-2019 realizuje projekt „Krajowy Zasób Cyfrowych Filmów z Audiodeskrypcją dla Osób Niewidomych”. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Cyfrowa.

W ramach projektu w DZDN utworzony zostanie i regularnie zasilany przez Krajowy Zasób Cyfrowych Filmów z Audiodeskrypcją dla Osób Niewidomych. Stowarzyszenie „De Facto“ w latach 2017-2019 zasili go 88 filmami z AD. Krajowy zasób cyfrowych filmów z AD będzie udostępniał filmy z AD niewidomym użytkownikom z całej Polski.

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie

Włoski film w reżyserii Paolo Genovese opowiada o grupie przyjaciół, która podczas wspólnej kolacji postanawia w ramach niewinnej zabawy upublicznić wszystkie swoje e-maile, rozmowy i wzajemnie skrywane tajemnice.