Od godziny 10. trwają w Kętrzynie uroczystości związane ze 180. rocznicą urodzin Wojciecha Kętrzyńskiego. W ratuszu odbyło się sympozjum naukowe, pod pomnikiem patrona miasta złożono wiązanki kwiatów, a na placu obok fontanny oficjalnie odsłonięto „Ławeczkę Kętrzyńskiego”. Był też tort urodzinowy, który mogli spróbować wszyscy goście uroczystości.

Wśród honorowych gości urodzin patrona miasta była jego prawnuczka Katarzyna Kętrzyńska. Wzruszała się podczas sesji naukowej, gdy wiele dobrego mówiono o jej przodku. Przed naszą kamerą szczerze wyznała, że dzięki mieszkańcom Kętrzyna i ich władzom, które w tak piękny sposób pielęgnują pamięć o Wojciechu Kętrzyńskim poznała lepiej swojego znamienitego przodka. Katarzyna Kętrzyńska przyznaje, że wcześniej, do roku 2009 obowiązki rodzinne pełnili jej rodzice. Po raz pierwszy ona przejęła je właśnie w 2009 roku, podczas uroczystości rocznicowych w Kętrzynie.

– Byłam absolutnie zaskoczona, jak żywa jest pamięć o moim pradziadku w Kętrzynie – mówi Katarzyna Kętrzyńska.

Dzisiejsze uroczystości urodzinowe jej pradziadka pozostaną na zawsze w jej pamięci. Także dlatego, że dowiedziała się, że w godny sposób zostanie w końcu upamiętnione miejsce pochówku rodziców Wojciecha Kętrzyńskiego. Deklarację burmistrza Giżycka przyjęła z ulgą i zadowoleniem.

– Po 9 latach, kiedy robiłam różne awanturki o to, że na miejscu byłego cmentarza jet teraz park, w końcu doczekałam się i jestem wdzięczna za to burmistrzowi Giżycka, że stanie tam kamień upamiętniający pochowanych tam ludzi – mówi Katarzyna Kętrzyńska.

Dodajmy, że to wspólna inicjatywa burmistrzów Giżycka i Kętrzyna, o której informowaliśmy już na naszych łamach.

jz