Obok tych rzeczy rekonstrukcyjnych, pokazowych i artystycznych organizatorzy Jarmarku na św. Jakuba zadbali również o część gastronomiczną. To znaczy, że podczas XII Jarmarku wszyscy odwiedzający to miejsce znajdą coś zarówno dla ducha jak i ciała. Przez najbliższe dwa dni władzę w mieście sprawować będą średniowieczni artyści. Dla ich przedstawiciela symboliczne klucze do miasta przekazał Burmistrz Miasta Kętrzyn Krzysztof Hećman.

Trwa drugi dzień Jarmarku średniowiecznego na św. Jakuba. O ile wczorajszy był typowo dniem gastronomicznym, to oferta na dzisiejszy jest znacznie szersza. Oprócz części garmażeryjnej nie zabrakło także oferty rzemieślniczej (warsztaty) i artystycznej wprowadzającej obecnych w klimat realiów świata średniowiecznego, a także podkreślających wielokulturowość naszego regionu.

Oficjalnego otwarcia Jarmarku dokonał Burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman przekazując równocześnie symboliczny klucz do miasta na ręce przedstawiciela średniowiecznych artystów.

Po tym symbolicznym akcie rozpoczęło się widowisko zatytułowane „Gra o Koronę” – widowisko na podstawie zapisów z kroniki Galla Anonima dotyczące początków państwa Polskiego.

Widowisko było tylko jedną z atrakcji artystycznych przewidzianych w programie Jarmarku. Do godziny 18.00 obecni na Jarmarku  będą mogli wysłuchać średniowiecznej muzyki w wykonaniu Rodzinnej Kapeli Wasilewskich i Serhija Petryczenko. O godzinie 20.00 natomiast przewidziano program artystyczny zatytułowany „Karpaty na Mazurach” – potańcówka w wykonaniu Rodzinnej Kapeli Wasilewskich. Kapela wystąpi w składzie: Iga – skrzypce; Ewa – skrzypce, vioara cu guarna; Robert – cymbały, kontrabas, flety; gościnnie – Varga Merche z Budapesztu – bębny; prowadzenie tańców – Monika Petryczenko ;

– Wszystkich zapraszamy na wspólną zabawę i koncert Kapeli Wasilewskich z gośćmi, którzy zaprezentują nam  muzykę z Karpat. W ten sposób zostanie podkreślona wielokulturowość zarówno Jarmarku jak i naszego regionu. W międzyczasie można też będzie skorzystać z komercyjnej części Jarmarku.  Zaprosiliśmy bowiem licznych wystawców, którzy sprzedają ciekawe produkty. Będą pączki, pierogi mazurskie i syropy,  czyli coś dla ciała i dla ducha. Zapraszamy też do naszego stoiska, bo Muzeum z uwagi na remont jeszcze nie może zaprosić do sal muzealnych – mówi Marta Wojciechowska, dyrektor Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Jutro czeka wszystkich ostatni – trzeci dzień Jarmarku. W jego ofercie znajdą się między innymi: – warsztaty rzemiosł; pokazy uzbrojenia rycerskiego – Masuria Kętrzyn,  warsztat „Małego archeologa” – Terra Desolata ; stragany jarmarczne oraz spektakl plenerowy „Za Siedmioma Wiekami” w wykonaniu Teatru Rozrywki Trójkąt.

Jednym zdaniem atrakcji dużo, a i piękna pogoda oraz nietypowe miejsce wzbudzają zachwyt i uznanie dla organizatorów ze strony wszystkich obecnych na Jarmarku.

fj