Dobiega końca trzydniowy i bogaty w wydarzenia „Najgorętszy weekend w Kętrzynie”. Co ważne, dopisała nie tylko piękna letnia pogoda ale przede wszystkim mieszkańcy i turyści.

Jedną ze sztandarowych imprez weekendowych a zarazem plenerowych był bez wątpienia Jarmark średniowieczny na św. Jakuba. Według organizatorów odwiedziło go w ciągu trzech dni kilka tysięcy osób. Byli to nie tylko mieszkańcy Kętrzyna i okolic ale również turyści, w tym wielu turystów zagranicznych. Jarmark tym bardziej zasługiwał na uwagę, bo po raz pierwszy odbył się poza murami zamku. Co prawda z konieczności przeniesiony został do parku poza dziedzińcem zamkowym, to jednak wybrane miejsce zachwyciło wszystkich.

– Tegoroczne miejsce, urokliwe, za zamkiem i w parku przyjęło się doskonale wśród mieszkańców, turystów i wystawców. Co chwila było słychać pochlebne opinie i prośby o to, żeby w następnych latach na stałe organizować Jarmark średniowieczny Na św. Jakuba w tym właśnie miejscu –mówi Marta Wojciechowska –  dyrektor Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Według dyrektor, czemu trudno zaprzeczyć, wszyscy odwiedzający to miejsce wychodzili zachwyceni chociażby ze względu spędzenie czasu w realiach średniowiecznych.

– Naszym nadrzędnym celem była możliwość zapewnienia gościom przeniesienia się w czasie, przeniesienia w realia średniowiecznych jarmarków. Wszyscy mieli więc szansę zapoznać się jak kiedyś wykonywał prace chociażby kowal, na czym polegało odlewnictwo, plecionkarstwo, wikliniarstwo,  tkactwo, jak wytwarzano papier,  jak wyglądało farbowanie tkanin naturalnymi metodami, jak wyglądał obóz rycerski czy też jak wytwarzano garnki i jak wyglądała kuchnia średniowieczna – wylicza dyrektor Muzeum.

Bardzo ważnym elementem Jarmarku była też część artystyczna nadająca dodatkowy klimat i urok całemu przedsięwzięciu.Ten klimat zapewniło chociażby widowisko na podstawie zapisów z kroniki Galla Anonima „Gra o Koronę”, a także grupa artystyczna rodziny Wasilewskich i ich przyjaciół. To właśnie oni zorganizowali sobotni koncert „Karpaty na Mazurach” – potańcówka. W niedzielę, czyli dzisiaj- o godzinie 18.00 odbędzie się spektakl teatru Trójkąt zatytułowany „Za siedmioma wiekami”. Będzie to spektakl z udziałem aktorów, którzy to interaktywnie angażują widzów w swoje widowisko. Na spektakl będący zwieńczeniem trzydniowego Jarmarku serdecznie zaprasza Marta Wojciechowska.

Przy okazji Jarmarku na św. Jakuba nie sposób też zapomnieć o ofercie kulinarnej. Były więc stragany komercyjne gdzie obok potraw tatarskich można było zasmakować chociażby w pierogach mazurskich, serach, syropach domowych czy wypiekach. Spragnieni i głodni mieli też szansę na degustację regionalnego browaru i skorzystania z ofert stoiska z potrawami z grilla. Wychodząc zaś mogli zabrać ze sobą pamiątkę lub wykonać zdjęcie z rycerzem krzyżackim.

fj/Foto:Na zdjęciu przedstawiciele rzemieślników