Kętrzyński lekarz i wiceprzewodniczący rady powiatu Zbigniew Homza będzie numerem „jeden” na liście Koalicji Obywatelskiej (PO i .Nowoczesna) w jesiennych wyborach samorządowych do Sejmiku Wojewódzkiego.

Koalicja Obywatelska zaprezentowała swoich kandydatów podczas wczorajszej konwencji w Olsztynie. Obecni byli szefowie obu partii Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer. Wśród przemawiających podczas konwencji był kętrzynianin Zbigniew Homza, który wystartuje do Sejmiku Wojewódzkiego. Lekarz i radny powiatowy zaapelował o większe nakłady na profilaktykę w szkołach. Jego zdaniem w polskich szkołach i przedszkolach powinny pojawić się nie tylko zapowiadane od jakiegoś czasu gabinety stomatologiczne.

– Powinny znaleźć się pieniądze na programy walki z wadami postawy u dzieci oraz badania przesiewowe i wczesnego wykrywania chorób nowotworowych – mówił podczas wczorajszej konwencji Zbigniew Homza.

Jego zdaniem rząd i samorządy powinny jeszcze większą wagę przykładać również do rehabilitacji.

– Leczenie nie może kończyć się na wyjściu ze szpitala – mówi Zbigniew Homza.

Lider listy do Sejmiku w powiatach kętrzyńskim, węgorzewskim, ełckim, gołdapskim i oleckim mówił również o konieczności objęcia jeszcze lepszą opieką zdrowotną osób starszych.

– Rozwój geriatrii powinniśmy postrzegać nie tylko przez pryzmat naszego województwa, ale również całego kraju – mówi Zbigniew Homza.

Zbigniew Homza oprócz działalności publicznej znany jest z akcji profilaktycznych na terenie powiatu kętrzyńskiego. Organizowane przez niego „białe soboty” docierają do najdalszych zakątków powiatu, gdzie lekarze odwiedzają mieszkanców bardzo rzadko.

jz