W kętrzyńskim Amfiteatrze odbyła się po raz trzeci impreza pn. „Mazurskie Święto Kaszy”. Jej celem było przypomnienie znaczenia kaszy w codziennym jadłospisie człowieka. Zwycięzcą konkursu kulinarnego został Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętrzynie za potrawę z tureckiej kaszy bulgur z warzywami i sosem kurkowym.

Tegoroczne, III Mazurskie Święto Kaszy, które ze względów organizacyjnych nie mogło odbyć się we wcześniej planowanym terminie i zostało przesunięte na niedzielę 12 sierpnia. Ponieważ i pogoda okazała się tego dnia bardzo łaskawa, obecność mieszkańców Kętrzyna dopisała. Całość poprowadziła w sposób niezwykle kontaktowy Dorota Gwarda, a publiczność czekały niespodzianki kulinarne.

Najlepsza potrawa z kaszy

Do części konkursu przystąpiło 5 placówek, a w tym: Firma Handlowo-Usługowa „Kuba”, Restauracja City Club, Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętrzynie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętrzynie oraz firma Dzieła z Niedział. W ocenie komisji konkursowej piąte miejsce zajął Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej za krupnik na bazie kaszy jęczmiennej, czwarte miejsce przyznano restauracji City Club za kluski z kaszy jaglanej z sosem kurkowym. Trzecie miejsce i nagrodę 800 zł. komisja przyznała Firmie Handlowo-Usługowej „Kuba” Zbigniewa Olenkowicza za potrawę peczotto z pęczaka z kurkami, drugie miejsce i nagrodę finansową w wysokości 1000 zł przyznano firmie Dzieła z Niedział za potrawę dzyndzałki mazurskie. Natomiast zwycięzcą konkursu okazała się ekipa Środowiskowego Domu Samopomocy za potrawę z tureckiej kaszy bulgur z warzywami i sosem kurkowym. Reprezentacja Środowiskowego Domu Samopomocy otrzymała dla placówki nagrodę finansową w wysokości 1200 zł, Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz statuetkę „Złotego fartucha” burmistrza miasta.

Z amfiteatru nikt nie wyszedł głodny

W programie „III Mazurskiego Święta Kaszy” nie zabrakło także kulinarnej zabawy, jaką było gotowanie potraw na scenie i przed sceną. Na scenie ekipa w skład której wchodzili : dobrze znany z ubiegłorocznej edycji imprezy Wiesław Mergalski, kucharz „Karczmy nad Sandelą”, Krzysztof Hećman, Burmistrz Miasta Kętrzyn, Damian Nietrzeba, zastępca burmistrza oraz troje przedstawicieli publiczności przygotowywali i rozdawali publiczności do degustacji: filet z kurczaka na kolorowo z kaszą jaglaną i sosem czosnkowym, pstrąg z kaszą jęczmienną z kiszoną kapustą i sosem ogórkowo-czosnkowym oraz klopsy wieprzowe z kaszą gryczaną, sosem koperkowym. Przed sceną natomiast na wielkiej patelni gotowali przedstawiciele tejże rodzinnej firmy serwując chętnym między innymi kaszę jaglaną z koktajlem owocowym i kaszę jęczmienną z sosem grzybowym i warzywami. Te rarytasy widzowie mogli konsumować w nieograniczonej ilości. Niezależnie od części konkursowej można było też spróbować pozakonkursowego krupnika przygotowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy oraz potraw przygotowanych przez LGD „Barcja” , która serwowała chętnym między innymi: szałtanosy, marchew po mazursku czy też plince z pomaczką.

Jednym słowem, nikt z terenu amfiteatru nie mógł wyjść głody chyba, że na własne życzenie.

Kiermasz zdrowej żywności i wyrobów rękodzielniczych

„Mazurskie Święto Kaszy” to także Kiermasz Zdrowej Żywności. Swoje wyroby na stoiskach prezentowali lokalni przetwórcy żywności, u których chętni mogli dokonać zakupów między innymi takich produktów jak: miody, chałwy, wyroby mleczarskie czy też nasze rodzime majonezy, a także wyroby rękodzielnicze.

O część artystyczną zadbali rodzimi artyści, a wśród nich Aleksandra Jeznach. Gwiazdą wieczoru był natomiast znany wszystkim Alosza Awdiejew wraz z zespołem.

Kasza, to jadalne nasiona zbóż, często w postaci lekko rozdrobnionej. Nie znajdziemy w niej zbyt wiele tłuszczu, dlatego powinny się z nimi zaprzyjaźnić osoby stosujące diety odchudzające. Kasze są też bogatym źródłem skrobi, która w organizmie rozkłada się powoli na glukozę – paliwo potrzebne do pracy mózgu i wszystkich innych komórek. Ponadto kaszę powinni jeść nadciśnieniowcy, cierpiący na choroby serca i układu krążenia – kasze mają bowiem dużo potasu i bardzo mało sodu. Powinny się również znaleźć w menu osób zagrożonych anemią. Kasze jaglana i gryczana zawierają bowiem żelazo i kwas foliowy zapobiegające niedokrwistości.

Franciszek Jaroński