Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego na czas remontu zamku ma nowy adres: Chopina 1. Nie oznacza to ograniczenia działalności w zakresie obsługi turystów, a także planów edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży. Marta Wojciechowska, dyrektor Muzeum zapewnia, że wręcz przeciwnie.

Chopina 1. Budynek ze słynnym pomnikiem młynarza. To tutaj na czas remontu zamku przeniosło się kętrzyńskie Muzeum. Do odwiedzin zachęca stojący po drugiej stronie ulicy Chopina stragan. Funkcjonuje w nim sklepik muzealny. Tam też oprócz pamiątek można nabyć bilet wstępu do placówki. Mimo, że muzeum funkcjonuje – z racji kubatury pomieszczeń – w nieco ograniczonym zakresie, to znajdujące się w nim eksponaty nadają uroku ekspozycjom.

– Na ekspozycjach prezentujemy przede wszystkim historię naszego miasta, którą doskonale udało nam się powiązać z wnętrzem kamienicy mieszczańskiej. Są tu bowiem wnętrza z początku XX wieku, w których nasze wspaniałe zabytki świetnie się odnajdują – mówi Marta Wojciechowska, dyrektor Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Nic w tym dziwnego, bowiem prezentowane eksponaty są tożsame z datą wybudowania kamienicy przy ul. Chopina 1. Miało to miejsce w 1906 roku. W części, gdzie prezentowane są eksponaty znajdowały się niegdyś pomieszczenia mieszkalne.

– Stąd też te nasze eksponaty prezentują się w zaaranżowanych przestrzeniach mieszkalnych w sposób wyjątkowy i oddają klimat tamtych czasów – mówi dyrektor muzeum.

W siedzibie Muzeum znalazło się również miejsce dla patrona miasta Wojciecha Kętrzyńskiego. Prezentowane są także eksponaty mówiące o historii rastenburskich przedsiębiorstw i stowarzyszeń, w tym między innymi łyżki Knorra czy też pamiątki związane z kętrzyńską masonerią. Ponadto jedna z sal wystawowych poświęcona jest sztuce pałaców, dworów i kościołów.

– Tutaj świetnie prezentują się nasze eksponaty, których pochodzenie jest również związane z początkiem XX wieku – dodaje Marta Wojciechowska.

Pomimo zmiany uwarunkowań ekspozycyjnych, muzeum nie zamierza rezygnować z rozpoczętej jeszcze w zamku oferty edukacyjnej. Do końca września muzeum otwarte będzie w godzinach 10.00- 18.00, a od 1 października, a więc poza sezonem turystycznym od 8.00 do 16.00.

– Zmiana godzin otwarcia związana jest między innymi z końcem sezonu turystycznego oraz nowym rokiem szkolnym. Wzięliśmy w tym przypadku pod uwagę potrzeby grup szkolnych. Muzeum ma bowiem przygotowaną ofertę edukacyjną, która jest kontynuacją bloku Małej Akademii 2018 zapoczątkowanej jeszcze w miesiącu lutym – wyjaśnia dyrektor muzeum.

W nowej siedzibie będzie kontynuacja lekcji poświęconych patronowi miasta. Ponadto realizowany będzie również cykl edukacyjny dotyczący 100-lecia odzyskania niepodległości.

– Do prelekcji na tematy związane z odzyskaniem niepodległości zapraszać będziemy prelegentów z Instytutu Pamięci Narodowej. Stąd też ze względu na ograniczone możliwości wystawiennicze swoje siły i uwagę kierujemy na edukację. Do tego celu służyć będzie przygotowana przez muzeum pracownia edukacyjna – zaprasza do korzystania z oferty edukacyjnej Marta Wojciechowska.

fj