Wystawa „Fantasmagorie i Wyspy Szczęścia” jest bez wątpienia spotkaniem ze światem fotografii cyfrowej, której autorem jest Erazm Wojciech Felcyn. W Galerii Kętrzyńskiego Centrum Kultury wystawa została zorganizowana po raz drugi w Polsce. Pierwsza miała miejsce kilka miesięcy temu w Gdańsku w siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków.

Wernisaż wystawy zorganizowany przez Kętrzyńskie Centrum Kultury oraz Agencję Zegart składa się z dwu cykli fotografii i nazywany jest często igraszkami z kiczem. Powstała na zasadzie cyfrowego przetwarzania zdjęć pięknych kwiatów. Niestety, ze względów zdrowotnych i panujące w Polsce upały autor zdjęć nie mógł osobiście uczestniczyć w jej wernisażu. Reprezentował go natomiast Jerzy Zegarliński, który o eksponowanych fotografiach powiedział między innymi:

– Wystawa w Kętrzynie jest najnowszą wystawą Erazma Wojciecha Felcyna składającą się z dwóch części. Pierwszy, to cykl „Fantasmagorie”, na który składają się prace monotematyczne czarno białe, drugi cykl „Wyspy szczęścia” to fotografie kolorowe i silnie abstrakcyjnie. Wielu z oglądających zapewne powie, że nie są to fotografie a obrazy malarskie. Tak jednak nie jest.

Co więc łączy te cykle?

Poza cyfrową techniką przetwarzania zdjęć łączy je jedno – wyłącznie mniejsze lub większe fragmenty kwiatów. Są to liście, łodygi, płatki i inne elementy kwiatów. Szczególnie w serii „Fantasmagorie” są to uchwycone fragmenty kwiatów, które już przekwitają. Cykl ten (fotografia czarno-biała) silnie idzie w kierunku grafiki, grafiki gdzie można się doszukać przypadkowych ukształtowań elementów tworzących obraz, które jakby przedstawiają pewne kształty twarzy człowieka czy też postać ptaka.

Natomiast cykl „Wyspy szczęścia” to czysta abstrakcja, którą stanowi układ różnego rodzaju kolorów.

Wystawę można oglądać w Galerii Kętrzyńskiego Centrum Kultury do 9 września 2018 r.

fj