Już pierwszego dnia jesieni czeka nas szczególnie ważne wydarzenie. 21 września na ekrany kin w Polsce wchodzi film „Kamerdyner”, obraz bardzo oczekiwany przez widzów i jeden z najdroższych w historii polskiej kinematografii w reżyserii Filipa Bajona. Bliski także nam, mieszkańcom Warmii i Mazur, bo zdjęcia do filmu były kręcone właśnie u nas. Między innymi dlatego w kinie „Gwiazda” odbędzie się prapremiera tego filmu, 20 września. Zaplanowano dwa seanse o godzinie 17.00 i 20.30.

Produkcja ma doborową obsadą. Grają w nim tacy aktorzy jak: Sebastian Fabiański, Marta Żydek oraz Janusz Gajos.

Film kręcony u nas

„Kamerdyner” jest dla nas filmem wyjątkowym z dwóch powodów. Wprawdzie opowiada on historię przedwojenną i z okresu II wojny światowej Kaszub, to plenery do filmu były nagrywane na terenie naszego powiatu między innymi w Reszlu, Łężanach i Galinach.

– Drugi natomiast z powodów to fakt, że do filmu byli angażowani również statyści z naszego powiatu. Stąd też tym bardziej zachęcam do obejrzenia filmu – mówi Damian Nietrzeba, zastępca burmistrza Kętrzyna.

Film będzie wyświetlany w kętrzyńskim Kinie „Gwiazda” premierowo przez dwa tygodnie. Dla miłośników kina będzie to dodatkowe wydarzenie, bowiem projekcja filmu nastąpi w przeddzień premiery filmu w Polsce.

W „Gwieździe” odbędzie się jego prapremiera. Zaplanowane są dwa seanse filmowe. Jeden o godzinie 17.00 drugi o 20.30. Seanse będą wyjątkowe gdyż pomiędzy tymi seansami będą spotkania i rozmowy z twórcami tego filmu.

– Swój przyjazd i udział w spotkaniu już potwierdził reżyser Filip Bajon. Będą też między innymi odtwórca głównej roli, aktor Sebastian Fabiański, producent i współscenarzysta Mirosław Piętka , współscenarzysta Michał Pruski a także inni twórcy techniczni – wylicza Damian Nietrzeba.

Kamerdyner to film o miłości, wojnie i zbrodni

Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan) pochodzącą z majętnego pruskiego rodu. Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce dla Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, jednocześnie sprawia, że Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Zbliża się II wojna światowa. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców wzbierają niechęć i nienawiść. Tragicznym finałem tych napięć jest brutalny mord w lasach Piaśnicy…

KAMERDYNER

reżyseria: Filip Bajon

scenariusz: Mirosław Piepka, Michał S. Pruski

gatunek: Dramat historyczny

produkcja: Polska

premiera: 21 września 2018 (Polska i świat)

PRAPREMIERA W KINIE GWIAZDA

20 września – godz. 17.00 i 20.30 – bilety do nabycia w kasie kina „Gwiazda”