Niepełnosprawni po raz czwarty rywalizowali podczas kętrzyńskiej Paraolimpiady, która odbyła się 14 września na terenie obiektów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wzięło w nim udział 160 niepełnosprawnych sportowców zarówno z Kętrzyna jak i  regionu.

Tegorocznym zmaganiom niepełnosprawnych sportowców towarzyszyło hasło „Sport to siła. To jest moc. Bądźmy razem  więc co rok”. Otworzył ją uroczyście  burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman  wskazując na sukcesy polskich niepełnosprawnych sportowców podczas  Paraolimpiad,  życząc  jednocześnie sportowcom wielu pozytywnych doznań, sukcesów w rywalizacji i miłego spędzenia czasu.

W podobnym tonie wypowiedziała się również Bogumiła Bzdera, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej, która w imieniu WTZ-u oraz Mazurskiego Stowarzyszenia  na Rzecz Osób Niepełnosprawnych  zwracając się do uczestników Paraolimpiady podkreśliła:

– Zwycięstwo wcale nie jest najważniejsze. Wznieście się ponad sportową rywalizację  i zwróćcie uwagę, że sport jest piękny sam w sobie. Życzę wam wszystkim  powodzenia, wyrównanej walki, a przede wszystkim wspaniałej zabawy, bo sport to radość, przyjemność i satysfakcja.

Rangi  kętrzyńskiej imprezie dodał pokaz umiejętności  rolkarzy kętrzyńskiej grupy Blue Bear.  Z uwagi na fakt,  że w 2018 roku w Kętrzynie mają miejsce imprezy  związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości oraz Rokiem Wojciecha Kętrzyńskiego, Paraolimpiadę rozpoczęto biegiem poświęconym właśnie Wojciechowi Kętrzyńskiemu. Ponadto w czasie paraolimpiady zawodnicy rywalizowali w konkurencjach przystosowanych do stopnia ich niepełnosprawności. Były to między innymi: wyścig na wózkach, rzut piłką lekarską, rzut do kosza, slalom z piłką, szachy, bule,  rzut do celu. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali od organizatorów symboliczne puchary. Wszyscy natomiast uczestnicy paraolimpiady i opiekunowie grup pamiątkowe medale i dyplomy.

Tegoroczną Paraolimpiadę, podobnie jak poprzednie cechowała nie tylko rywalizacja sportowa. Ważne było również chwile przepełnione radością ze wspólnego spędzenia czasu.

fj