Przez cztery dni dziennikarze rosyjscy z obwodu kaliningradzkiego przebywali na terenie Warmii i Mazur. Celem ich wizyty zorganizowanej przez Instytut Rozwoju Turystyki  Medycznej współpracujący z Polską Organizacją Turystyczną była promocja usług medycznych na rynkach zagranicznych. Jedną z placówek, którą odwiedzili dziennikarze była klinika dr Zbigniew Homzy „MEDI-PROF.”  świadcząca usługi medyczne w zakresie ortopedii.

Turystyka medyczna, to stosunkowo nowy, ale coraz bardziej rozpoznawalny biznes w Polsce. Z inicjatywy Polskiej Organizacji Turystycznej przy współpracy z Instytutem Rozwoju Turystyki Medycznej wskazane placówki w województwie warmińsko-mazurskim odwiedziła grupa dziennikarzy z obwodu kaliningradzkiego.  Dziennikarze mieli okazję zobaczyć między innymi wybrane placówki w Wilkasach, Olsztynie, Elblągu i Kętrzynie.

W Kętrzynie mieli możliwość zapoznać się z ofertą kliniki dr Zbigniewa Homzy „MEDI-PROF” świadczącej usługi ortopedyczne.   Ich  zainteresowania dotyczyły zarówno zakresu świadczonych usług jak i możliwości korzystania z nich przez Rosjan, wyposażenia gabinetów, a także kosztów związanych z wykonywanymi zabiegami i operacjami.

– Nie ukrywam, że świadczenie usług medycznych w polskich placówkach bardzo interesuje środowisko dziennikarskie w Rosji. Wynika to z prostego faktu. W Kaliningradzie  nie ma zbyt wielu lekarzy specjalistów, a także występują poważne  braki sprzętowe . Gorsza niż w Polsce jest również sytuacja służby zdrowia.  W związku z tym istniała potrzeba, aby  dziennikarze z obwodu kaliningradzkiego przyjechali do Polski, a tym samym mieli możliwość promocji usług medycznych w placówkach Warmii i Mazur na  terenie Rosji – mówi Mariusz Arent z Instytutu Rozwoju Turystyki  Medycznej,  organizator wizyty dziennikarzy  z Kaliningradu na Warmii i Mazurach.

Zakres świadczonych usług medycznych, możliwości wykonywania operacji ortopedycznych  przez pacjentów spoza  Polski oraz wyposażenie kliniki „MEDI-PROF” wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród dziennikarzy.

– Jestem pozytywnie zaskoczona zakresem proponowanych świadczeń przez tutejszą  placówkę i jej wyposażeniem. Sprzęt, który tutaj zobaczyliśmy jest wręcz niedostępny w obwodzie. Zapewne informacja o klinice Zbigniewa Homzy zostanie rozpropagowana wśród mieszkańców obwodu kaliningradzkiego, którzy chcieliby poddać się operacjom związanych chociażby z uszkodzeniami narządów ruchu. Niestety, na terenie obwodu leczenie tego typu schorzeń stanowi  poważny problem – podkreśla  Jekaterina, jedna obecnych z dziennikarek.

Opinia ta pokrywa się również z opinią Mariusza Arenta:

– Tak naprawdę niewiele wiemy jaką ofertą dysponujemy  i jak mamy świetnie przygotowane placówki do tego, żeby  obsługiwać pacjentów zagranicznych. Dziękuję Departamentowi Turystyki Urzędu Marszałkowskiego  i Regionalnej Organizacji Turystycznej za  wskazanie placówek, które są mało znane w Polsce, a tym samym również na  rynkach zagranicznych. Pozwoli to nam promować te placówki i zakres ich usług poza granicami naszego kraju.

Jest to na tyle ważne, że Mariusz Arent prowadzi również  Agencję Blue Progress specjalizującą się w organizacji turystyki medycznej oraz marketingu medycznym w Polsce. Prowadzi również  działania w tym zakresie na rynkach wschodnich oraz w Niemczech.

fj