5 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich.

Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem naszego dzieciństwa, stanowią często wzór.

Uczniowie naszej szkoły uczcili to święto. Ci młodsi z klas I-III przebrali się za swoich ulubionych bohaterów, dzięki czemu na przerwach można było dostrzec przemykające korytarzem postacie:  księżniczek, wróżek, rycerzy, Spidermanów, Czerwonych Kapturków, wilków. Uczniowie klas IV-VI pod kierunkiem pani Elżbiety Krupienik tworzyli plakaty, książeczki oraz kukiełki bajkowych postaci, które mogliśmy podziwiać na wystawie przygotowanej  na drugim piętrze. Bajkowi bohaterowie dzisiejszego dnia stali się tematem numer jeden. Od rana,  uczniowie klasy 3a odwiedzali pierwszoklasistów i czytali im bajki.
W klasach panie wychowawczynie rozmawiały z dziećmi o mądrościach płynących z czytanych bajeczek, następnie uczniowie ilustrowali utwory i rysowali bohaterów. Drugoklasiści uczestniczyli w turnieju między klasowym. Na początku dzieci obejrzały krótką inscenizację o „Czterech żywiołach” w wykonaniu uczniów klasy 3a pod kierunkiem pani Doroty Gwardy. Panie Dorota Wilczak i Agnieszka Dziemiańczyk przygotowały na tę okazję konkurencje związane z bajkami. W każdej klasie dzieci przedstawiały swoje bajkowe przebrania, pozostali zgadywali, jak nazywa się prezentowana bajkowa postać. Przygotowane zadania ( układanie puzzli, przebieranie fasoli, rozwiązywanie krzyżówek, czytanie fragmentów bajek – odgadywanie tytułu bajki) dostarczyły dzieciom wiele radości. Ważnym akcentem podczas wspólnego spotkania było czytanie przez panią Agnieszkę Trypucką
„Legendy o powstaniu państwa polskiego”, to z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, które przypada 11 listopada. Dzieci podczas czytanego tekstu uczestniczyły w zabawie ruchowej, musiały uważnie słuchać czytany tekst,  żeby właściwie zademonstrować przedstawioną w nim sytuację. Wszyscy bawili się znakomicie. Zadania turniejowe zostały zaliczone przez wszystkich drugoklasistów. Dzieci w nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodycze.

Agnieszka Dziemiańczyk