W przedświąteczną środę, 19. grudnia w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego odbył się  koncert zatytułowany „Cicha Noc” w wykonaniu Ewy Alchimowicz-Wójcik – sopran z akompaniamentem Lucyny Żołnierek – Frenszkowskiej – fortepian. W repertuarze artystki znalazły się między innymi kolędy w aranżacjach polskich kompozytorów.

W czasie koncertu widzowie usłyszeli także wiersze o tematyce świątecznej Arno Holza i Wojciecha Kętrzyńskiego w interpretacji pracowników muzeum Szymona Jana Pardy i Jakuba Każarnowicza.

– Jest mi niezwykle miło  śpiewać w tak urokliwym miejscu. Zaprezentuję państwu kompozycje  różnych polskich wybitnych kompozytorów, a w szczególności mojego ulubionego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego – zwróciła się do widzów obecnych na koncercie Ewa Alchimowicz-Wójcik.

W trakcie koncertu artystka zaprezentowała kilka  kompozycji Feliksa Nowowiejskiego, a wśród nich między innymi: Pospieszcie pastuszki, Gdy śliczna panna, Północ już była  czy Ucichłeś Jezuleńku. Nie zabrakło także kompozycji  o tematyce bożonarodzeniowej innych znanych polskich kompozytorów  Zygmunta Noskowskiego , Witolda Lutosławskiego oraz Romualda Twardowskiego , a także  kompozycji anglojęzycznych.

-Zaprezentowane utwory – jak  podkreśliła artystka – zostały skomponowane tak, aby były wykonywane przez zawodowych muzyków. Nie był to bowiem zbiór prostych utworów o tematyce świątecznej, a kompozycje te  wymagają dużych umiejętności wokalnych i  precyzji  zarówno od wykonawcy jak i pianisty.

Zarówno Ewa Alchimowicz-Wójcik – sopran  i akompaniująca jej Lucyna Żołnierek – Frenszkowska – fortepian, to artystki związane z zespołem kameralnym   Pro Musica Antiqua pod kierunkiem prof. Leszka Szarzyńskiego. Koncert odbywający się w kameralnych warunkach w  tymczasowej siedzibie Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego przy ul.  Chopina został bardzo serdecznie przyjęty przez widzów, a gośćmi szczególnymi byli – zastępca burmistrza Maciej Wróbel oraz naczelnik Wydziału Oświaty, Promocji i Rozwoju Daria Zecer.

fj