Policyjny dozór, zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną, to środki zapobiegawcze zastosowane przez prokuratora wobec 59-latka. Mężczyzna dzwonił do młodej mieszkanki miasta o różnych porach dnia i nocy, wysyłał obraźliwe smsy. Nie pozwalał kobiecie wykonywać swoich obowiązków służbowych nachodząc ją w miejscu pracy. Podejrzanemu o stalking może grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Stalker to osoba, która obiera sobie na cel jedną osobę, z którą próbuje się kontaktować mimo jej sprzeciwu, śledzi, wzbudza poczucie zagrożenia. To osoba, która przesyła smsy, e-maile, nachodzi w mieszkaniu, czy w miejscu pracy. W myśl prawa takie działanie jest przestępstwem. Kętrzyńscy policjanci otrzymali informację, z której wynikało, że jeden z mieszkańców miasta o różnych porach ciągle dzwoni i pisze do młodej mieszkanki Kętrzyna. Jak się okazało, 59-letni mężczyzna od kwietnia br. nękał kobietę telefonami i smsami oraz nachodził ją w miejscu pracy. Swoim zachowaniem wzbudził u kobiety poczucie zagrożenia, niepokój i istotnie naruszył jej prywatność. W związku z tym prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec mężczyzny środka zapobiegawczego w postaci policyjnego dozoru oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną. Tym samym 59-latek zobligowany został do stawiennictwa w Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie 2 razy w tygodniu. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara nawet 3 lata więzienia.

Przypominamy!

Zgodnie z art. 190 a Kodeksu Karnego:

  • 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  • 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
  • 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

st. sierż. Anna Baluta