Tradycja świętowania imienin Marszałka Piłsudskiego sięgała czasów I wojny światowej. Po raz pierwszy na szerszą skalę dzień jego imienin (19 marca) świętowany był w 1915 roku. Piłsudski otrzymał od swoich podwładnych między innymi złoty zegarek z napisem: “Kochanemu Komendantowi – Korpus Oficerski”.

Specyficzne były imieniny w roku 1918, kiedy to Piłsudski był więziony w twierdzy magdeburskiej. Otrzymał wtedy bardzo wiele kartek z życzeniami, które Niemcy przekazali mu  dopiero po uwolnieniu z Magdeburga.

Niewielu z nas wie, że 5 grudnia przypadają urodziny Józefa Piłsudskiego. Aby uczcić ten dzień,  dzieci z Jedynki postanowiły własnoręcznie przygotować tradycyjne kartki urodzinowe i wypisać je życzeniami płynącymi prosto z serca. Nie były to typowe życzenia urodzinowe… uczniowie dziękowali za możliwość życia w wolnej Polsce, wyrażali swój podziw i dumę z bycia Polakiem.

W epoce e-maili i wiadomości SMS wszystkie wyrazy wdzięczności zostały wysłane za pośrednictwem poczty do Muzeum w Sulejówku.

Beata Borowska