Spektakl “Pierwsza Gwiazdka do Betlejem” w reżyserii Alicji Baran z Kętrzyńskiego Centrum Kultury to wyjątkowa okazja do spotkania się z Czarodziejami Wyobraźni, Gwiazdką, Gwiazdą oraz aktorami z Teatru u Przyjaciół. Spektakl odbył się 20 grudnia w wypełnionej do ostatniego miejsca sali kinowo-widowiskowej Kętrzyńskiego Centrum Kultury.

W spektaklu opartym na kanwie narodzin Chrystusa wystąpiła liczna rzesza artystów, bo licząca 34 aktorów z czterech  grup teatralnych działających przy Kętrzyńskim Centrum Kultury: Czarodzieje Wyobraźni, Gwiazdka, Gwiazda i Teatr u Przyjaciół. To właśnie oni podążali za gwiazdą, aby oddać hołd Nowonarodzonemu i razem spotkać się w Betlejem, by wspólnie „kolędować Małemu”. Najmłodszy z aktorów  miał zaledwie 4 lata, a najstarszy kilkadziesiąt lat więcej.

– Przekrój wiekowy był rzeczywiście ogromny, ale cudownym było to, że wszyscy mogli zebrać się na scenie. Ten spektakl miał charakter premierowy, a  przygotowania do niego trwały dość długo. Wynikało to z dużego wysiłku organizacyjnego i wielu zabiegów związanych z koordynacją współdziałania tak licznej grupy aktorów. Najważniejsze są jednak efekty, a one były naprawdę zadowalające – mówi Alicja Baran, instruktor teatralny KCK i jednocześnie reżyser spektaklu.

I rzeczywiście efekty były nie tylko zadawalające ale również zaskakujące. Spektakl przybliżył  widzom nie tylko magię Świąt Bożego Narodzenia ale dał także radość i spowodował uśmiech na twarzy. Oparty został także na zupełnie nowej aranżacji, gdzie przeszłość przeplatała się ze współczesnością.

– Naszym zamiarem było wprowadzić widzów w nastrój świąteczny w tych wyjątkowych dniach Świąt Bożego Narodzenia, a przy okazji razem dobrze się bawić. Staraliśmy się wprowadzić elementy współczesności, które powodowały że spektakl  stawał się bardziej aktualny a także powodował, że był bardziej zrozumiały dla najmłodszych widzów. Zapewnił także, co było widać na twarzach i po reakcjach widzów,  uśmiech i radość – ocenia Alicja Baran

Była to bez wątpienia zaskakująca a zarazem bardzo udana premiera spektaklu  “Pierwsza Gwiazdka do Betlejem”. Potwierdziła to pełna sala widzów, którzy ogromnym aplauzem będącym swoistym podziękowaniem dla artystów i reżysera przyjęli  ten nietuzinkowy i bardzo interesujący występ przybliżający w nieco inny sposób magię Świąt Bożego Narodzenia.

fj