Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej w Olsztynie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przygotowywaniem i sprzedażą wyrobów akcyzowych. Zatrzymano 5 obywateli Polski, w tym organizatora. Akcję zatrzymania funkcjonariusze SG i KAS przeprowadzili 11 grudnia br. na terenie dwóch posesji w województwie zachodniopomorskim.

Mundurowi w trakcie prowadzonych działań ustalili, że na terenie powiatu wałeckiego działa nielegalna krajalnia tytoniu. Na gorącym uczynku, na jednej z posesji zatrzymano 3 mężczyzn, którzy kroili liście tytoniu oraz organizatora nielegalnego procederu. W tym samym czasie, na drugiej posesji zatrzymano piątego z mężczyzn  zamieszanego w nielegalną działalność.

W pomieszczeniach gospodarczych, gdzie działała nielegalna krajalnia, ujawniono 1 613 kg liści tytoniu oraz 868 kg krajanki tytoniowej o łącznej wartości 1,7 mln zł. Zabezpieczono również maszyny do przetwarzania tytoniu w postaci bębna, krajalnicy oraz wagi. Dokonano również przeszukania samochodu ciężarowego służącego członkom grupy do przechowywania nielegalnego towaru. W przestrzeni ładunkowej ciężarówki ujawniono około 4 920 kg tytoniu o szacunkowej wartości ponad 3,4 mln złotych, do posiadania którego przyznał się organizator procederu.

Natomiast na drugiej posesji przeszukano pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, gdzie mundurowi zabezpieczyli nielegalne papierosy w ilości prawie 470 tys. sztuk o wartości ponad 320 tys. zł.

Łącznie na dwóch posesjach ujawniono wyroby akcyzowe o szacunkowej wartości prawie 5,5 mln. zł.

Funkcjonariusze SG i KAS w workach foliowych, szafach, szufladach i na strychu znaleźli ponad 14 tys. EURO, 526 USD i prawie 2,3 mln zł w gotówce. Środki finansowe zostały zatrzymane.

Z ustaleń śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wałczu wynika, że członkowie grupy zajmowali się przetwarzaniem i dystrybucją krajanki tytoniowej, suszu oraz papierosów, które trafiały na polski rynek.

Czterech mężczyzn w wieku 33, 34 i 43, 44 lat usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posiadania i nabywania nielegalnych wyrobów akcyzowych oraz nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych. Natomiast piąty z mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, 42-letni mężczyzna usłyszał zarzut posiadania i nabywania nielegalnych wyrobów akcyzowych i grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Wobec organizatora nielegalnego procederu na wniosek Prokuratury Rejonowej  w Wałczu sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Liderowi grupy może grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast wobec pozostałych czterech mężczyzn prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Na poczet grożących podejrzanym kar Prokuratura Rejonowa w Wałczu zastosowała zabezpieczenia majątkowe na kwotę łączną ok. 2, 3 mln zł.

kpt. SG Mirosława Aleksandrowicz/ Foto: Archiwum SG