Licytacje, wspaniała organizacja i zabawa, występy grupy rodzimych i zagranicznych piosenkarzy, to tylko niektóre elementy 27. Finału WOŚP w Kętrzynie. Wielkie podziękowania i szacunek Sztabowi WOŚP, wszystkim artystom (tym młodym i tym dorosłym) i mieszkańcom, którzy  pokazali jak wielkie serce mają w takich chwilach.

Ponad 100 tysięcy złotych. To efekt zbiórki przeprowadzonej przez cztery sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na terenie powiatu kętrzyńskiego.13 stycznia już od godz. 6.30 na ulicach Kętrzyna można było spotkać pierwszych kwestujących na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Tego dnia pieniążki zbierało ok. 200 wolontariuszy.

Nowością była pierwsza edycja Kętrzyńskiego Biegu “Policz się z cukrzycą”, w której wokół kętrzyńskiego jeziorka pobiegło ponad 130 uczestników z m.in. Bartoszyc, Szczytna oraz Kętrzyna i okolic.

– Przyłączyliśmy się do tej akcji po raz pierwszy, ponieważ uznaliśmy to za słuszną ideę. Zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania – nie kryje radości Marek Małagocki, Szef Sztabu WOŚP Kętrzyn.

Nie mniej ważną, była też  impreza finałowa, która po latach powróciła do hali MOSiR przy ul. Kazimierza Wielkiego.

– Chcieliśmy, żeby było o nas znowu głośno i myślę, że ten cel zrealizowaliśmy. Na scenie wystąpili goście z Litwy i Rosji, ale nie zabrakło też naszych, kętrzyńskich talentów – mówi Janusz Mazurkiewicz, członek sztabu

Na  Wielkiej Licytacji w hali MOSiR można było kupić i wylicytować wiele ciekawych rzeczy przekazanych między innymi przez:  byłą Mistrzynię Europy i półfinalistkę Igrzysk Olimpijskich W Rio de Janeiro w biegach Angelikę Cichocką, Mistrzynię Europy w sztafecie 4×400 m Martynę Dąbrowską, książkę kucharską i kalendarz z autografem Ewy Wachowicz, książkę z autografem od zespołu Farben Lehre, zegar z autografem Jerzego Owsiaka, gadżety WOŚP i zespołu Nocny Kochanek wraz z autografami zespołów Nocnego Kochanka, Eneja i Margaret. Ponadto Starostwo Powiatowe ufundowało indywidualną tablicę rejestracyjną. Z dużym zainteresowaniem spotkały się także vouchery na jednodniowe pełnienie funkcji burmistrza Kętrzyna oraz kolacja z jego zastępcą.

Według stanu na godz. 22.00 w Kętrzynie zebrano 77 157,27 zł.

– To absolutny rekord i nie jest to jeszcze kwota ostateczna. To co stało się teraz jest czymś dla nas niesamowitym i nieprawdopodobnym – cieszy się Marek Małagocki, Szef Sztabu WOŚP w Kętrzynie i dodaje: – Wielkim cieniem na tej wspaniałej akcji położyło tragiczne wydarzenie z Gdańska i rezygnacja Jurka Owsiaka. Mimo to jestem przekonany, że WOŚP będzie grać również w następnych latach. (Dla przypomnienia wynik ubiegłorocznego Finału WOŚP na terenie powiatu, to kwota 54 682,60 zł. -red.). Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczny wynik zbiórki nie jest  ostateczny.

– Większość rzeczy, które nie znalazły swoich nabywców będziemy wyprzedawać internetowo. Szczegóły na ten temat już niedługo pojawią się na naszym facebooku Sztab WOŚP Kętrzyn – dodaje Janusz Mazurkiewicz.

Tegoroczny finał miał wyjątkowy charakter, bo granie rozpoczęło się już 12 stycznia. Z samego rana do puszki dorzucili się uczestnicy cotygodniowego biegu parkurunowego, a wieczorem w byłym gimnazjum przy ul. Wojska Polskiego zaśpiewały lokalne talenty z Kętrzyna i Reszla. Ponadto wcześniej, o czym informowaliśmy, w Bałtyckim Centrum Bilardowym na charytatywnym turnieju spotkali się lokalni samorządowcy. Wtedy zebrano ponad 1000 zł.

fj/wc/ Foto: Franciszek Jaroński i Wojciech Caruk