Tradycyjnie już Teatr przy stoliku  zgromadził w poniedziałek 21 stycznia w galerii KCK komplet widzów. Tym razem  kętrzyńskiej publiczności aktorzy  Teatru Stolikowego Alicja Kochańska i Artur Steranko zaprezentowali sztukę  pt: „Banalna historia”.

Artur Steranko, Alicja Kochańska i Elżbieta Lenkiewicz

 

– Istotą spektaklu są świetnie podpatrzone sytuacje z życia małżeńskiego. Widać, że autor znał różne metody terapii i kryzysu, w które małżonkowie popadli  mniej więcej w połowie wspólnego pożycia. W tym spektaklu można dostrzec problemy w bardzo różnej tonacji dlatego, że wiele sytuacji które małżonków spotyka w pokoju hotelowym jest komicznych. Nie mniej jednak w  całym spektaklu przewija się nostalgia, refleksja i liryczna, tak jak w życiu. Małżonkowie albo się kłócą i godzą…. Godzą, ale do końca nie wiadomo. Dlatego w tym spektaklu ta tonacja jest dwuznaczna. Słowem – proza życia w pełnym rodzinno-zawodowym wymiarze – powiedziała tytułem wstępu  wieloletnia kierownik literacki Teatru im. Jaracza Elżbieta Lenkiewicz.

I rzeczywiście, puentą  spektaklu była historia związku małżeńskiego, kiedy to w hotelu z egzemplarzem popularnego poradnika „Seks dla opornych” przyjeżdża dojrzała para małżeńska z „misją” rewitalizacji swojego związku. Małżeństwo z trzydziestoletnim stażem. On pracujący zawodowo architekt. Ona, czyli jego żona, całe życie zajmowała się domem i dziećmi. Małżonkowie nigdy nie pozwolili sobie na żadne szaleństwo. Prowadzili banalne ale pracowite  życie. Zapragnęli jednak jakoś ożywić swój związek, obudzić dawne emocje. Podjęli próbę sprostania wszystkim szalonym i swawolnym pomysłom autorki wyrafinowanego poradnika mającego uratować ich więź małżeńską. Czy kobieta zdołała wyzwolić się ze społeczno-kulturowych stereotypów? Czy mężczyzna potrafił sprostać wyzwaniom, które postawiła przed nim odważnie myśląca żona? Czy udało im się obudzić dawne emocje? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedź znalazł każdy z widzów.

Zapewne sztuka pt: „Banalna historia” dostarczyła wiele śmiechu, emocji i refleksji, a gromkie brawa stanowiły piękne podziękowanie dla artystów.

fj