Wczoraj (31 stycznia) w sali kinowo – widowiskowej Kętrzyńskiego Centrum Kultury kętrzyńska grupa teatralna „Teatru u Przyjaciół” zaprezentowała spektakl zatytułowany „Dwór nad Gubrem” oparty na dramacie Jarosława Marka Rymkiewicza pt. “Dwór nad Narwią”. Był to już kolejny spektakl w reżyserii  Alicji Baran przygotowany przez grupę i podobnie jak poprzednio, spektakl zgromadził pełną salę widzów.

„Dwór na Gubrem” był swoistą adaptacją dramatu Jarosława Marka  Rymkiewicza  „Dwór nad Narwią”. Akcja  sztuki, która nosi podtytuł  „komedia serio w trzech aktach” rozgrywa się w małym, od dawna niezamieszkanym  dworku, usytuowanym w malowniczym krajobrazie nad rzeką Guber. To tutaj nastąpiło zetknięcie dwóch światów: spirytystycznego z rzeczywistym.   Spektakl  rozpoczyna się w momencie, kiedy okupowany przez duchy dworek zostaje wykupiony przez Tadzia i Basię, którzy wiążą z tym miejscem swoją przyszłość. Wówczas to dochodzi do spotkania i interwencji martwych w egzystencję żywych, i odwrotnie. Innymi słowy ,  duchy przeszłości roszczą sobie prawa do wdzięczności przedstawicieli pokolenia żywych. Żywi natomiast zajmują wobec przeszłości różne stanowiska. Profesor i Pani Docent – badawcze, Basia – poddaje się krzyżówce z upiorami, by w przyszłości rodzić potwory, Tadzio pragnie zerwać te koszmarne związki i chce tworzyć życie nowe. Co wynikło z tego spotkania dwóch światów i czy trzeba było się tego obawiać? Na te i inne pytania widzowie mogli sobie odpowiedzieć oglądając spektakl Teatru u Przyjaciół „Dwór nad Gubrem”.

W role duchów i żywych wcielili się kętrzyńscy aktorzy – amatorzy: Wiesława Jakowicz, Katarzyna Kostecka, Barbara Łuckiewicz, Ada Mięsiak, Helena Szymkiewicz, Magdalena Witek, Urszula Żyżyk,  Mariusz Hartel, Kazimierz Lewanowicz,  Maciej Słowikowski, Sebastian Szuksztul i  Jan Zalewski. Spektakl wyreżyserowała  Alicja Baran.

Spektakl został bardzo ciepło i serdecznie przyjęty przez publiczność, a szczególne podziękowania jego twórcom i aktorom złożył obecny na spektaklu Maciej Wróbel,  zastępca  Burmistrza Miasta Kętrzyn.

 

Jarosław Marek  Rymkiewicz – autor między innymi  „Dworu nad Narwią”, to poeta, eseista, krytyk, dramaturg, a także publicysta polityczny. Urodził się 13 lipca 1935 roku w Warszawie. Profesor filologii, emerytowany pracownik Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie, uczestniczący w działaniach Pracowni Literatury Romantyzmu, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik. Jest laureatem wielu nagród literackich takich jak:  Nagroda Fundacji im. Kościelskich (1967), Nagroda im. Stanisława Vincenza (1984), nagroda literacka im. Zygmunta Hertza paryskiej “Kultury” (1986) oraz Nagroda Literacka Nike 2003 przyznaną za opublikowany rok wcześniej tom wierszy “Zachód słońca w Milanówku”.

Źródło: https://culture.pl/pl/tworca/jaroslaw-marek-rymkiewicz

fj