1. lat temu, 10 lutego 1940 roku władze sowieckie przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich, w czasie której do Kazachstanu i na zachodnią Syberię wywieziono około 140 tys. ludzi.

Przeżyli wiele cierpień i upokorzeń. Powiedziano im, że nigdy nie wrócą do Polski. Bóg jednak sprawił, że  wielu  co przeżyło  wróciło.  Nigdy jednak nie wrócili do swoich domów i do swojej ziemi. Wielu z nich znalazło swój nowy dom także na ziemi kętrzyńskiej. Niestety, z upływem lat odchodzą świadkowie wydarzeń zimy 1940 roku na polskich Kresach. Odchodzą godnie i powoli.  Pamięć o nich trwa jednak dalej.

W 79. Rocznicę wydarzeń z 10 lutego `1940 roku, kiedy to ZSRR zapoczątkował deportację kilkuset tysięcy polskich obywateli na Sybir, na Cmentarzu Komunalnym w Nowej Wsi  Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka  wraz z delegacjami Sybiraków , Żołnierzy AK, żołnierzy WP i duchowieństwa złożył wiązankę kwiatów. Po krótkiej modlitwie pod obeliskami  „W hołdzie tułaczom Sybiru” i „W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej…” zapłonęły również biało-czerwone znicze.

fj