W sobotę 16 marca w auli Gimnazjum nr 2 im. Jana  Pawła II w Kętrzynie odbył się uroczysty koncert  poświęcony Tarasowi Szewczence.  Z programem artystycznym pt. ,,Shevchenko Revolution” wystąpiła Państwowa Akademiczna Kapela Chóralna ,,Dudaryk” ze Lwowa, pod kierownictwem Dmytra Kacała.

 Widzowie mieli możliwość wysłuchania  wierszy Tarasa Szewczenki, pieśni kozackich  i  pieśni skomponowanych do słów jego poezji we współczesnej aranżacji. Na scenie wystąpiła również solistka Oksana Karaim.

Wśród zaproszonych gości obecni byli: burmistrz Kętrzyna  Ryszard Niedziółka, członek zarządu Rady Powiatu Olga Wanago, wójt Gminy Srokowo Marek Olszewski,  szefowie miejscowych Kół ZUwP oraz geckokatolicke i prawosławne duchowieństwo.

Dziękując za piękny  występ,  przewodniczący Kętrzyńskiego Koła Związku Ukraińców w Polsce Andrzej Sydor stwierdził, że T. Szewczenko całe życie marzył o wolnej i niepodległej Ukrainie w rodzinie narodów europejskich.

–  Głęboko w to wierzymy, że jego marzenia wreszcie się spełnią – podkreślił.  Podziękował również wszystkim obecnym, a w szczególności gościom za przybycie i udział w akademii.

Organizatorem koncertu był  Olsztyński  Oddział oraz Kętrzyńskie Koło ZUwP. Zorganizowano go dzięki dotacji MSWiA,  burmistrza  Kętrzyna, Starostwa Powiatowego oraz samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Odbył się on pod patronatem ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczyci.

***

Taras Szewczenko (1814 –1861) to centralna postać ukraińskiej literatury. W jego  poezji przeplata się  różnorodna  tematyka – społeczna, polityczna, filozoficzna i  historyczna. Był kontynuatorem i realizatorem nowoczesnej ludowości, opartej na pieśniach, podaniach, zwyczajach i kozackiej tradycji. Wielkość Szewczenki nie ogranicza się tylko do jego talentu poetyckiego czy artystycznego, ale również do jego postawy i działalności za którą zapłacił wieloletnim zesłaniem.  Stał się symbolem ukraińskiej kultury, świadomości narodowej i walki.

af/ Foto:archiwum Kętrzyńskiego Koła ZUwP