Ryszard Niedziółka podsumował sto dni sprawowania funkcji burmistrza Kętrzyna. Konferencja z tej okazji odbyła się w miniony piątek  w urzędzie miasta.

W trakcie konferencji burmistrz oraz jego zastępca sprowadzili swoje wypowiedzi i oceny do najistotniejszych spraw dotyczących miasta, starając się odpowiedzieć na trzy  zasadnicze pytania: Jaki był stan po objęciu władzy, co dotychczas zrobiono i co zostanie zrobione?

Ryszard Niedziółka  odnosząc się do stanu w jakim przyjął miasto stwierdził: – Zastaliśmy bardzo trudną sytuację finansową miasta, trudną sytuację spółek komunalnych i bardzo ograniczony cyfrowo urząd. Miasto, które dysponuje ponad 100-milionowym budżetem, powinno być nowocześnie zarządzane – dodał przypominając jednocześnie o  32 milionowym zadłużeniu miasta na koniec 2018 roku i planowanym w bieżącym roku wzroście zadłużenia o kolejne 2 miliony złotych.

– Zadłużenie nie byłoby problemem gdyby nie konieczność  dalszego prowadzenia rozpoczętych i planowanych inwestycji, które wymuszają wzrost zadłużenia – podkreślił Ryszard Niedziółka

Według burmistrza w zakresie aktualnej sytuacji finansowej miasta odpowiedzi na wiele pytań przyniesie prowadzony  i zbliżający się do końca audyt.

– Prowadzony jest audyt  miasta i stadionu. W przypadku stadionu w ciągu najbliższych dni będziemy mieć obraz jak ta inwestycja została poprowadzona. Drugim elementem jest audyt miasta, w tym sposób zarządzania spółkami. Niezbędne jest to do rozpoczęcia procesu naprawy finansów spółek.

Odnosząc się z kolei do efektów dotychczasowej pracy obecnych władz samorządowych miasta wskazał między innymi na: powołanie rady biznesu i realizację kampanii „Invest in Kętrzyn”.

– W ramach kampanii „Invest in Kętrzyn” w miesiącu lutym spotkaliśmy się na konferencji w Warszawie z udziałem Warszawskiej Izby Gospodarczej. Był tam bardzo dobry oddźwięk, nawiązano  także  wiele kontaktów.  Myślę, że mogą być to ważne elementy w kontaktach biznesowych przedsiębiorców w Kętrzynie, a to pozwoli również na wyjście poza lokalny rynek – ocenił.

Ponadto burmistrz Ryszard Niedziółka zwrócił uwagę na konieczność poprawienia bezpieczeństwa w mieście poprzez poprawę funkcjonowania monitoringu, który jego zdaniem należy rozszerzyć, a  w pierwszej kolejności wymienić na bardziej skuteczny i nowocześniejszy. Ponadto zapowiedział podjęcie dalszych działań dotyczących budowy Domu Seniora zaznaczając przy tym, że najprawdopodobniej ulegnie zmianie jego lokalizacja.

– Mamy w budżecie przewidziane środki na  projekt Domu Seniora.  Zmianie najprawdopodobniej ulegnie jego  pierwotna lokalizacja. Dzisiaj po wyborach nikogo chyba nie dziwi, że dogadujemy się w tej sprawie z powiatem i najprawdopodobniej wrócimy do lokalizacji sprzed 2-3 lat. Dom byłby wówczas zlokalizowany przy ulicy Sikorskiego (dawne boisko OS-W)  – wyjaśnił zmianę planów dotyczących usytuowania obiektu.

W trakcie konferencji burmistrz odniósł się także do spraw kadrowych jakie w ostatnim czasie nastąpiły w urzędzie i w spółce Komunalnik zaznaczając przy tym, że: -.– Jeżeli ktoś krytykuje tego typu decyzje, to powinien w pierwszej kolejności zastanowić się jaką jakość merytoryczną prezentują te osoby, a później dopiero zabierać głos.

Ponadto zapowiedział zmiany w organizacji pracy Urzędu Miasta. – Musimy zarządzać inaczej pewnymi obszarami. Takim  obszarem jest na przykład funkcjonowanie spółek komunalnych. Dzisiaj właścicielem tych spółek jest burmistrz. To nie jest najlepszy model zarządzania. Drugim obszarem  jest polityka społeczna, której fragmenty funkcjonują w urzędzie, a która musi mieć swoją strategię i swoje zarządzanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i wykluczonych. Dotyczy to zarówno spraw drobnych jak i poważniejszych – podkreślił.

Zapowiedział także zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w sprawie dalszego remontu zamku i udostępnienia go turystom, a także poinformował o planach rozpoczęcia prac dotyczących w przyszłości budowy obwodnicy miasta.

Z kolei zastępca burmistrza Maciej Wróbel odniósł się w swoich wypowiedziach między innymi do  spraw związanych z koncepcją budowy mieszkań, w tym mieszkań chronionych, przystąpienia do programu Teleopieki,  planów rozwoju sportu i kultury w mieście, przygotowania koncepcji dla miast wykluczonych w świetle  dodatkowego finansowania w ramach nowej perspektywy finansowej UE, tzw. Audytu ławeczkowego,  a także do planów związanych z plebiscytem na „Osobowości Kętrzyna”.

fj