O ilościach partnerek Pablo Picasso krążą legendy. Jednak niepodważalne jest to, że w większości jego dzieł pojawia się motyw płci pięknej. Kto zatem, jak nie taki łamacz niewieścich serc mógłby zostać tematem przewodnim Dnia Kobiet?

8 marca w Galerii Kętrzyńskiego Centrum Kultury obył się wernisaż wystawy ‘Pablo Picasso Grafika nieokiełznana z kolekcji Dariusza Matyjasa”. Na wystawie zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt oryginalnych grafik artysty, których motywem przewodnim była kobieta. Prace zostały wykonane różnymi technikami (akwaforty, litografie, linoryty i serigrafie). Wśród prezentowanych grafik można było zobaczyć między innymi  niektóre prace z teki zatytułowanej „Suita Vollarda”, a wykonanej w 1937 roku na zamówienie jednego z czołowych marszandów ówczesnego Paryża – Ambroise Vollard. We wszystkich pochodzących z kolekcji Dariusza Matyjasa zaprezentowanych pracach Pablo Picasso, bez względu na technikę wykonania,  przewija się jeden z zasadniczych motywów – motyw fascynacji antykiem raz kult aktu.

W atmosferę wystawy, którą odwiedziło liczne grono kętrzynianek i kętrzynian,  znakomicie wpisał  się również występ grupy młodych kętrzyńskich muzyków pod kierunkiem Jarosława Olejnika. Organizatorem wystawy było Kętrzyńskie Centrum Kultury, a można ją oglądać codziennie w godzinach placówki.

 

****

Pablo Picasso (Pablo Ruiz Blasco) żył w latach 1881-1973. Jest jednym z najsłynniejszych artystów XX wieku. Był niezwykle charyzmatycznym twórcą, o nietuzinkowym temperamencie, uprawiający różnorakie dziedziny sztuki. Obdarzony niezwykłym, niemalże pierwotnym instynktem malarskim i rysunkowym. Jego artystyczna wszechstronność objawiała się zarówno w technice (malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik) jak i w formie (w swej pracy używał ołówka, akwarel, farb olejnych, kredek, metalu, gipsu, kamienia oraz różnorodnych odpadów). Przez całe życie z pasją odkrywał dla siebie nowe obszary artystycznego działania, burzył je i budował na nowo. Grafika stanowi jedną z dyscyplin, którymi zajmował się Picasso. Najbardziej obfitujący w graficzne dokonania okres dla Picassa rozpoczyna się od lat trzydziestych XX wieku. Szacuje się, że artysta stworzył za życia około 2000 grafik.

 

 

fj