Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

„Żołnierze wyklęci” to ludzie, których komuniści odsądzali od czci i wiary, nazywali bandytami reakcyjnego podziemia. Nie dość, że ich mordowano, to jeszcze nie pozostawiano śladów pochówków, a do rodzin wysyłano listy, w których stwierdzano, że byli zdrajcami i zostają „przeklęci”.

Nie byli jednak zdrajcami, kolaborantami, tymi, których mamy po wsze czasy wyklinać. Byli bohaterami. Mieli na ogół za sobą kilka lat konspiracji i walki z Niemcami ale przyszedł nowy okupant, któremu stawili opór. Polska podziemna nie skończyła się w 1945 roku z ustaniem działań wojennych w Europie, lecz opór trwał nadal.

Przez konspirację powojenną przewinęło się ponad pół miliona ludzi. W latach 1944-55 tylko samych wyroków śmierci zostało orzeczonych 5 tys. Były to wyroki śmierci na żołnierzach antykomunistycznego podziemia wydane przez sądy Polski Ludowej.. Kilkadziesiąt tysięcy zabito w obławach i pacyfikacjach. Do dziś nie wiadomo, gdzie wielu z nich pochowano, a odkrywanie i odkłamywanie historii trwa nadal.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kętrzyńskim ratuszu otwarto wystawę przygotowaną przez Biuro Edukacji Publicznej IPN  pt.: „Wyklęci-Niezłomni. Sylwetki żołnierzy Podziemia Niepodległościowego”.  W uroczystym otwarciu wystawy wzięły udział władze samorządowe miasta i powiatu, mieszkańcy Kętrzyna oraz młodzież szkolna, a wprowadzenia w tematykę dokonał pracownik Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego Szymon Parda.  Na planszach zaprezentowane zostały sylwetki żołnierzy wyklętych wraz z opisami, a wśród nich: Zygmunta Szendzielarza, Antoniego Olechnowicza, Łukasza Cieplińskiego, Witolda Pileckiego, Bolesława Kontryma, Stanisława Abramowskiego, Stanisława Kasznica, Hieronima Dekutowskiego i Danuty Siedzikówny.

Wystawę można oglądać do 7 marca na parterze w budynku ratusza.

fj