Trwa strajk nauczycieli, który dotknął większość szkół w całej Polsce. Dotychczasowe rozmowy na szczeblu krajowym nie przyniosły dotychczas żadnego  efektu. O sytuacji w kętrzyńskich szkołach podstawowych poinformował Maciej Wróbel – Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn podczas dzisiejszego briefingu prasowego w Szkole Podstawowej nr 5.

Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn Maciej Wróbel i Naczelnik Wydziału Oświaty, Promocji i Rozwoju Daria Zecer podczas dzisiejszego briefingu prasowego

– Zdecydowana większość rodziców nie posłała dzisiaj dzieci do szkół. Największa ilość, bo kilkanaścioro dzieci jest w Szkole Podstawowej nr 1. W pozostałych szkołach są to pojedyncze osoby lub nie ma ich w ogóle – poinformował zastępca burmistrza dodając jednocześnie, że:  –  Strajkujący nauczyciele w kętrzyńskich szkołach przebywają w salach lekcyjnych lub pokojach nauczycielskich. Natomiast ci,  którzy nie zdecydowali się przystąpić do strajku wykonują swoje obowiązki polegające głównie na opiece nad dziećmi.

Na chwilę obecną kętrzyńscy nauczyciele są bardzo zdeterminowani i będą strajkować tak długo jak długo starczy im sił i dopóki nie da się uzyskać porozumienia na szczeblu krajowym. Tak wynika z rozmów przeprowadzonych przez zastępcę burmistrza oraz Darię Zecer – Naczelnika Wydziału Oświaty, Promocji i Rozwoju z nauczycielami.

Czy w tej sytuacji rząd i związkowcy usiądą ponownie do stołu rozmów nie wiadomo, ale zapewne newralgicznym momentem będą środa i następny poniedziałek – dni planowanych egzaminów dla ósmoklasistów i gimnazjalistów. A zatem, czy w kętrzyńskich szkołach egzaminy są zagrożone?

– Z informacji, które mamy mogą być trudności z egzaminami zwłaszcza, że w Kętrzynie do strajku przystąpiło około 90% nauczycieli. Na chwilę obecną wiemy, że w kętrzyńskich szkołach podstawowych i gimnazjum takie egzaminy mogą się nie odbyć. Nie mniej jednak dyrektorzy szkół robią wszystko aby ten problem rozwiązać. Okaże się to jednak w dniach egzaminów. W tych sprawach utrzymujemy również stały kontakt z Kuratorium Oświaty  – wyjaśnił zastępca burmistrza.

fj