Już po raz dziewiąty na lotnisku Kętrzyn Wilamowo odbyła się uroczystość z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej upamiętniająca ofiary tragicznej katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem.  Odbyła się ona tradycyjnie przy pierwszym obelisku jaki powstał w Polsce w związku z tym tragicznym wydarzeniem.

10 kwietnia 2010 roku delegacja leciała na miejsce zbrodni, by w Katyniu uczcić uroczyście 70-tą rocznicę ludobójczego mordu dokonanego przez NKWD na polskich oficerach. O godzinie 8.41 doszło do katastrofy samolotu, której niestety nikt nie przeżył. Lecąc na uroczystości, ofiary katastrofy swoją śmiercią  w “ostatniej drodze” do Katynia, nadały  jubileuszowi wręcz symbolicznego znaczenia.

Uroczystości na lotnisku w Wilamowie rozpoczęły się tradycyjnie od hymnu  i podniesienia flagi państwowej na maszt, a dokładnie o godzinie 8.41 zawyły syreny strażackich wozów, po czym przypomniano nazwiska wszystkich  ofiar katastrofy  z 10 kwietnia 2010 roku. Wszystkich obecnych na placu przed hangarem powitał starosta Michał Kochanowski.

W trakcie uroczystości  odbył się Apel pamięci oraz salwa honorowa w wykonaniu kompanii honorowej 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Pamięć ofiar katastrofy uczczono także modlitwą ekumeniczną i odczytano listy, w tym między innymi list od Prezydenta RP.  Uroczystość  zakończyło złożenie przez delegacje  wiązanek kwiatów  pod obeliskiem  poświęconym tragedii sprzed dziewięciu laty oraz krótki koncert patriotyczny.

W Apelu Pamięci „Ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem” na lotnisku Wilamowo uczestniczyli przedstawiciele  Sejmu, władz państwowych, samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych, duchowieństwa, służb mundurowych, młodzieży szkolnej, mieszkańcy powiatu, miasta Kętrzyn  i gmin oraz zaproszeni goście.

fj