Dzisiaj odbyły się  mecze o najważniejsze miejsca i trofea Mistrzostw Polski Juniorek w Piłce siatkowej. W serii przedpołudniowej w meczu  o miejsce III zmierzyły się zespoły, które we wczorajszych meczach półfinałowych zeszły z parkietu jako pokonane. O miejsce III i brązowy medal walczyły zespoły MKS Dąbrowa Górnicza  i KS Pałac Bydgoszcz.

KS Pałac Bydgoszcz – MKS Dąbrowa Górnicza  3:0 (25:18,25:23, 26:24)

Wprawdzie trzecie miejsce i brązowy medal to jeszcze nie tytuł mistrzowski, ale oba zeszły przystąpiły  do gry bardzo zmotywowane, a miejsce na podium i bycie wśród najlepszych zespołów juniorskich w Polsce też dawało  wielką satysfakcję i uznanie. Początek meczu już wskazał, kto będzie dominował w pierwszym secie. Siatkarki z Bydgoszczy szybko uzyskały przewagę 9:3. O przerwę prosi trener MKS Dąbrowa Górnicza .Przerwa nic jednak nie zmienia. W dalszym ciągu bydgoszczanki dominują na parkiecie. Przy stanie 16:9 ponownie o przerwę prosi trener MKS. Po tej przerwie siatkarki z Dąbrowy Górniczej poprawiają grę i zdobywają kolejne punkty. Przy stanie 18:12 o przerwę prosi trenerka KS Pałac Bydgoszcz. Od tego momentu Bydgoszczanki niepodzielnie panują pod siatką i kończą pierwszego seta wynikiem  25:18.

Początek drugiego seta to gra bardzo wyrównana. Do stanu 7:7 typowa walka na zasadzie punkt za punkt. Od tego momentu bydgoszczanki zaczynają przeważać wychodząc na trzypunktowe prowadzenie. Siatkarki z Dąbrowy jednak nie odpuszczają i doprowadzają do stanu 11:11, a dalsza gra ponownie przyjmuje formę gry na przewagi. Kiedy na tablicy wyników pokazuje się remis 22:22 trenerka bydgoszczanek prosi o ponownie przerwę.  Po przerwie trzy udane akcje siatkarek Pałacu Bydgoszcz i set kończą wynikiem 25:23 i obejmują prowadzenie w meczu 2:0.

Decydujący, aczkolwiek bogaty w wiele udanych akcji okazał się set trzeci. Jego początek wskazywał na to, że szybko go zakończą siatkarki z Bydgoszczy. Tymczasem, kiedy prowadziły już sześcioma punktami na zagrywce staje zawodniczka z Dąbrowy Górniczej i ze stanu 13:7 dla bydgoszczanek doprowadza do remisu 18:18;. Od tej chwili gra staje się bardzo wyrównana. W końcówce tego seta więcej szczęścia miały jednak siatkarki z Bydgoszczy, które wygrywają go 26:24, a cały mecz 3:0.

Najlepszą siatkarką meczu została Zuzanna Kuligowska, a przerwy między setami umilały występami dzieci z Kętrzyńskiego Centrum Kultury pod kierunkiem Izabeli i Piotra Frąckiewiczów.

Po wygranym meczu siatkarki, wprawdzie zmęczone ale szczęśliwe   zdobywają III miejsce i brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorek.

Siatkarki LTS Legionovia Legionowo  Mistrzyniami Polski Juniorek

Drugi dzisiejszego dnia mecz rozstrzygał o złotym medalu i tytule Mistrzyń Polski Juniorek w Piłce Siatkowej. O tytuł mistrzowski walczyły siatkarki LTS Legionovia Legionowo   i SPS Volley Piła.

LTS Legionovia Legionowo   – SPS Volley Piła 3:1  (25:22, 18:25, 25:17, 25:16)

Był to mecz godny walki o tytuł mistrzowski. Od początku spotkania siatkarki obu zespołów starały się wykorzystać każdą sytuację dogodną do objęcia prowadzenia. Jednak wynik pierwszego seta cały czas był bliski remisu. Skuteczniejsze jednak  w końcówce okazały się siatkarki z Legionowa i to one przeważyły szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Set zakończył się wynikiem 25:22 dla siatkarek zespołu – Legionovia Legionowo.

Zupełnie odmienny przebieg miał drugi set tego spotkania. Tym razem to siatkarki z Piły szybko osiągnęły czteropunktową przewagę, której mimo wielu prób zawodniczek z Legionowa nie oddały do końca seta. Set zakończył się zwycięstwem siatkarek SPS Volley Piła  25:18. Po dwóch setach w dalszym ciągu oba zespoły miały otwartą drogę do tytuł mistrzowskiego, do zdobycia którego zachęcały zorganizowane grupy kibiców.

W secie trzecim to pełna mobilizacja siatkarek z Legionowa, które dość szybko uzyskują ośmiopunktową  przewagę. Taka przewaga wystarcza, aby doprowadziły set do końca zwyciężając  w nim 25:17.

O tytule mistrzowskim  zadecydował set czwarty. Do stanu 14:14 był on niezwykle wyrównany. Od 15 punktu już zdecydowanie dominowały siatkarki LTS Legionovia Legionowo , które zwyciężyły 25:16. Mecz zakończył się zwycięstwem siatkarek z Legionowa i to do nich trafił złoty medal oraz tytuł Mistrzyń Polski.

Zakończenie Mistrzostw Polski Juniorek w Piłce Siatkowej

Po meczu dającym złote medale i tytuł mistrzowski siatkarkom LTS Legionovia Legionowo nadszedł czas na uroczyste zakończenie mistrzostw. Wzięli w nim udział oprócz władz samorządowych miasta również przedstawiciel polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Najlepsze siatkarki Mistrzostw Polski Juniorek

Po krótkich  podziękowaniach i gratulacjach dla organizatorów podziękowano również sędziom mistrzostw oraz nagrodzono najlepsze siatkarki . Nagrody te otrzymały:  Paulina Zaborowska – najlepsza rozgrywająca, Paulina Damaske – najlepsza atakująca, Klaudia Laskowska – najlepsza blokująca, Weronika Szlagowska – najlepsza przyjmująca,  Julia Ciejka – najlepsza libero, najlepszą zawodniczką turnieju i nagrodę MVP otrzymała Julia Orzoł.

Po zakończeniu ceremonii przyznawania nagród indywidualnych przystąpiono do ogłoszenia oficjalnych wyników Mistrzostw Polski Juniorek w Piłce Siatkowej oraz uhonorowania zespołów.

Mistrzyniami Polski zostały siatkarki zespołu LTS Legionovia Legionowo, wicemistrzyniami siatkarki SPS VolleY Piła, a brązowymi medalistkami siatkarki KS Pałac Bydgoszcz. Zespoły te oprócz medali i pucharów otrzymały również nagrody pieniężna – czeki na 10,6 i 3 tysiące złotych. Kolejne miejsca w mistrzostwach zajęły zespoły:  IV – MKS Dąbrowa Górnicza, V –  Enea Energetyk Poznań, VI – MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki, VII – Budowlani Łódź i VIII – MKS San Pajda Jarosław.

Wszyscy uczestnicy mistrzostw otrzymali także pamiątkowe puchary i statuetki za uczestnictwo.