Krótkofalarstwo to hobby polegające na amatorskim nawiązywaniu dwustronnych łączności radiowych na wydzielonych pasmach radiowych między krótkofalowcami za pomocą radiostacji, potwierdzaniu łączności kartami QSL, uczestnictwie w zawodach krótkofalarskich.

W Polsce – jak podają źródła – jest około 13 500 krótkofalowców (stan na 20 marca 2018), w tym 4034 zrzeszonych w PZK (stan na 31 grudnia 2017). Używają oni znaków wywoławczych zaczynających się od liter prefiksów: HF, SN, SO, SP, SQ, 3Z.

Od kilku lat w Kętrzynie działa również klub krótkofalowców, który skupia kilkunastu członków – pasjonatów łączności radiowej. Klub działa pod nazwą „Kętrzyński Klub Krótkofalowców SP4PKM” i jest umiejscowiony w budynku byłego Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II.

W Kętrzyńskim Klubie Krótkofalowców SP4PKN

–  Wszyscy jesteśmy hobbystami, a krótkofalarstwo to nasz „konik”. Jesteśmy otwarci i zapraszamy  zarówno naszą kętrzyńską młodzież jak i młodzież z terenu powiatu, by spróbowała swoich umiejętności, poczuła emocje biorąc udział w konkursach zarówno polskich jak i międzynarodowych, a co za tym idzie satysfakcję i  radość z nawiązywania kontaktów z krótkofalowcami na całym świecie – zachęcają Krzysztof i Bogumił, członkowie kętrzyńskiego klubu krótkofalowców.

I chociaż klubowcy pracują na własnym sprzęcie, to chętnie go udostępnią w klubie dla zainteresowanych takim hobby licząc na to, że zarażą tym bakcylem kolejnych chętnych do uprawiania tego miłego i satysfakcjonującego hobby.

Spotkania klubowe odbywają się w poniedziałki i czwartki o godzinie 18.00, a Krzysztof i Bogumił zapraszają, i czekają na chętnych. W najbliższym czasie hobbystów Kętrzyńskiego Klubu Krótkofalowców SP4PKM będzie można również spotkać podczas Dni Samorządowca, gdzie na specjalnie przygotowanym stoisku prezentować będą swój sprzęt oraz działalność i jej efekty.

fj