Po raz pierwszy – zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią zastępcy burmistrza i obecnego dyrektora KCK –  Urząd Miasta Kętrzyn i  Kętrzyńskie Centrum Kultury były organizatorami XV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki „Kryształowa Nuta”. Przegląd odbył 6 kwietnia 2019 r., nad którym honorowy  patronat objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

6 kwietnia 2019 roku Kętrzyn stał się naprawdę rozśpiewanym miastem. Wszystko to za sprawą odbywającego się po raz pierwszy w naszym mieście XV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki „Kryształowa Nuta”.

W ramach przeglądu przed publicznością w auli byłego Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II  zaprezentowało się 40 wokalistek i wokalistów niemal z całej Polski, w tym między innymi z: Olsztyna, Warszawy, Gdańska, Płocka, Garwolina, Żnina, Łomży, Szczecina i Katowic. Nie zabrakło również wokalistów z naszego regionu jak chociażby z : Lidzbarka Warmińskiego, Bartoszyc, Wilkas, Ornety, Szczytna czy Grajewa, a także z Kętrzyna.

Z naszego miasta jury konkursowemu i publiczności zaprezentowali się: Aleksandra Jeznach, Dominika Siwek, Maria Lender, Sandra Stadnik i Weronika Majcher.

Jak zatem ocenia przebieg przygotowań i poziom odbywającego się po raz pierwszy w Kętrzynie Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki „Kryształowa Nuta” jego twórca Bartłomiej Zdanowicz, a także czy przegląd szansę na stałe wpisać się w kętrzyński krajobraz artystyczny?

– Poziom przeglądu jest każdego roku wysoki ale – moim zdaniem – uczestnicy mający wspaniałe warunki głosowe powinni popracować bardziej ze swoimi instruktorami nad doborem repertuaru. Zaznaczam jednak, że nie jest to problem uczestników tylko tego przeglądu, ale pojawia się on dość często również na innych – ocenia Bartosz Zdanowicz dyrektor KCK, dodając jednocześnie, że: – Zmiana miejsca przeglądu z Lidzbarka Warmińskiego na Kętrzyn może wpływać tylko pozytywnie. Powstają w ten sposób  nowe obszary działania przedsięwzięcia w sferze kulturalnej obejmujące także nowe środowisko. Mam też nadzieję, że przegląd spodobał się publiczności a co za tym idzie być może „Kryształowa Nuta” na stałe wpisze się w kalendarz imprez kulturalnych Kętrzyna. Jeżeli zaś chodzi o stronę organizacyjną przeglądu, to w Kętrzyńskim Centrum Kultury zastałem naprawdę bardzo profesjonalną kadrę. Do organizacji tego typu przedsięwzięć kulturalnych nie potrzebne były jakieś istotne wskazówki. Po prostu rozumieliśmy się be słów. Wszyscy wiedzieli co mają robić

Przegląd zaszczycił również swoją obecnością poseł Jacek Protas, który pogratulował Kętrzynowi i organizatorom decyzji podkreślając szczególnie swój wieloletni związek sentymentalny z przeglądem, który zrodził się przecież w Lidzbarku Warmińskim – mieście rodzinnym byłego marszałka województwa a obecnego posła. Gościem szczególnym przeglądu był znany szerokiej publiczności Andrzej Rybiński, który wspólnie z synem Kacprem zaprezentowali koncert składający się ze znanych i lubianych, a także często wspólnie z widzami wykonywanych utworów.

Magdalena Lasota – zdobywczyni Grand Prix XV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki „Kryształowa Nuta”

Po wysłuchaniu wszystkich wokalistów komisja konkursowa, ogłosiła werdykt: Grand Prix XV Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Kryształowa Nuta” przypadł  Magdalenie Lasocie z Gdańska. Nagroda to między innymi: 1500 złotych, gitara od marszałka województwa, nagranie płyty w Studio Nagraniowym w Olsztynie.

Aleksandra Jeznach – zdobywczymi II miejsca podczas XV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki „Kryształowa Nuta” odbiera jedną z nagród – rower

Natomiast pierwsze miejsce w przeglądzie „Kryształowa Nuta 2019” – zdaniem jury – wyśpiewała Oktawia Bernaś z Ornety. Po niej uplasowała się kętrzynianka Aleksandra Jeznach, a na trzecim miejscu Martyna Ćwik  z Koszalina.

Przyznano również wartościowe nagrody specjalne oraz  wyróżnienia, a otrzymało je siedmioro uczestników „Kryształowej Nuty 2019”, w tym między innymi: Szymon Sobczak (Górowo Iławeckie), Aleksandra Krygier (Brodnica), Julita Kaczyńska (Łomża), Jagoda Rataj (Katowice), Natalia Kossakowska (Gdańsk) i Aleksandra Czaplicka (Grajewo).

 

fj