Sto lat temu, wraz z powstaniem II Rzeczypospolitej, Polki jako jedne z pierwszych w Europie uzyskały czynne i bierne prawo wyborcze. To otworzyło im drogę do życia publicznego. Rok 2018 Sejm ustanowił  Rokiem Praw Kobiet.

Dzisiaj, 15 kwietnia na zaproszenie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przyjechała z wykładem do Kętrzyna poseł Urszula Pasławska.  Temat wykładu dotyczył właśnie 100-lecia nadania kobietom w Polsce praw wyborczych.

Poseł Urszula Pasławska podczas spotkania ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku

– W ubiegłym roku obchodziliśmy nie tylko 100-lecie odzyskania niepodległości,  ale również  100-lecie wyborów, w których kobiety miały swój udział. Dzisiejsze spotkanie jest okazją aby nie tylko przybliżyć minione czasy ale również porozmawiać o tym, co boli kętrzyńskie seniorki. Jest to też okazja aby mogły poprosić posłankę o interwencję –  powiedziała podczas krótkiego briefingu poseł Urszula Pasławska .

W trakcie spotkania, posłanka PSL bardzo szybko nawiązała kontakt ze słuchaczkami (było również kilku mężczyzn), przybliżając im między innymi okoliczności oraz rolę kobiet, w tym drugiej żony Józefa Piłsudskiego, które doprowadziły do przyznania kobietom  praw wyborczych. Wspomniała również, podając przykłady,  o zmieniającej się na przestrzeni lat roli kobiet w życiu publicznym.

fj