Przykłady nieodpowiedzialności pijanych kierowców można by mnożyć. Są oni m.in. sprawcami wypadków, narażają własne życie, a przede wszystkim życie innych najczęściej przypadkowych pieszych i kierowców. Zawsze stanowią poważne zagrożenie na drodze. Najważniejsze, że nie pozostają bezkarni.

Wczoraj po godzinie 11.00  do oficera dyżurnego kętrzyńskiej policji zatelefonował jeden z mieszkańców, jadący trasą Kętrzyn – Mrągowo. Zgłaszający poinformował, że kierowca samochodu marki Ford Galaxy podczas wykonywania manewru wyprzedzania zarysował powłokę lakierniczą jego pojazdu. Mężczyzna nie zatrzymał się i kontynuował dalej jazdę w kierunku miejscowości Muławki. Zgłaszający podejrzewał, że kierujący  może być pijany i natychmiast ruszył za pojazdem. Gdy ten się zatrzymał podbiegł do niego i uniemożliwił mu dalszą jazdę wyciągając kluczyki ze stacyjki. Podejrzenia zgłaszającego były słuszne. Jak się okazało, kierujący pojazdem  45-letni mieszkaniec gminy  Kętrzyn był pijany. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Kiedy funkcjonariusze poprosili o dokumenty okazało się, że  kierowca forda w ogóle nie powinien siedzieć za kierownicą auta, gdyż nie ma do tego uprawnień.

Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Kierowca nie uniknie odpowiedzialności za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – kolizję drogową oraz za kierowanie pojazdem nie mając do tego wymaganych uprawnień.

md/in