53-letni mieszkaniec Kętrzyna kierował samochodem mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna próbując wjechać w ulicę Lanca uderzył w słupek uszkadzając w swoim samochodzie przednie koło. Kierowca z przebitą oponą próbował oddalić się z miejsca zdarzenia. Dzięki skutecznej reakcji przypadkowego świadka został zatrzymany. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj przed godziną 15.00 oficer dyżurny kętrzyńskiej komendy otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że w Kętrzynie przy ul. Traugutta jedzie hondą kierowca, który może być pod wpływem alkoholu. We wskazane miejsce natychmiast pojechali policjanci. Tam zastali opisany pojazd, jego kierowcę oraz kilku mieszkańców. Z przekazanych informacji wynikało, że 53-letni mężczyzna jadąc ul. Sikorskiego próbując wjechać w ulicę Lanca uderzył w słupek uszkadzając w swoim samochodzie przednie koło. Kierowca z przebitą oponą  próbował oddalić się z miejsca zdarzenia.  Jeden z przechodzących  świadków  natychmiast zareagował podbiegł do kierowcy i zabrał mężczyźnie kluczyki ze stacyjki uniemożliwiając mu dalszą jazdę. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości 53-latka wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali nieodpowiedzialnemu kierowcy prawo jazdy. Wkrótce mieszkaniec miasta stanie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Za popełnienie tego przestępstwa niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł. Mężczyzna nie uniknie również odpowiedzialności za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Kolejny raz przeprowadzona interwencja policjantów była możliwa dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu. Taka postawa jest godna pochwały. Cieszy fakt, że nie tylko policjanci pracują na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu, ale również obywatele, którzy coraz częściej widząc podejrzane manewry kierowców, informują o tym funkcjonariuszy. Reagując możemy uratować komuś życie.

asp.szt. Monika Danielak