Regionalny Ukraiński Jarmark Folklorystyczny “Z malowanej skrzyni” to impreza, która od lat wpisuje się w wielokulturowość naszego regionu. W tym roku impreza odbyła się 26 maja w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a towarzyszyło jej hasło „Bohaterowie nie umierają”.

Tegoroczny Jarmark „Z malowanej skrzyni” składający się z dwóch części miał szczególny charakter. W pierwszej części artyści z Ukrainy, w tym również wojskowi, oddali cześć żołnierzom ukraińskim, którzy polegli w wojnie wywołanej przez Rosję 5 lat temu. W tej części koncertu, której przyświecało hasło „Bohaterowie nie umierają” koncertowała między innymi orkiestra wojskowa „Breeze” z Odessy oraz frontowa grupa „Kule” i zespół muzyczny „The Rohies” ze Lwowa.

Nic zatem dziwnego, że wypowiedzi wszystkich oficjalnych gości Jarmarku, w tym również przedstawicieli marszałka województwa, wojewody i kętrzyńskich samorządów,  zwrócone były na sprawy walki Ukrainy o niepodległość oraz jej dążenia do członkostwa w Unii Europejskiej.

–  W imieniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy oraz własnym chcę podziękować za to, że Polska jak i inne kraje UE bardzo twardo stoi po stronie Ukrainy i wspiera ją nie tylko politycznie ale też i w sposób materialny. To z inicjatywy Ukrainy, Polski i Litwy powstała brygada, która jest symbolem braterstwa broni tych trzech narodów. Pamiętamy to i zawsze będziemy pamiętać niezależnie od tego jaka opcja polityczna rządzi w Polsce. Solidarność z Ukrainą jest nieodwracalną zasadą polityki zagranicznej Polski – podkreślił Łew Zacharczyszyn, Konsul Ukrainy w Gdańsku.

W drugiej części koncertu pod nazwą „Z ludowej krynicy” obok artystów z Ukrainy publiczności zaprezentował się także  Zespół Ukraińskiego Tańca Ludowego „Czeremosz” z Węgorzewa oraz grupy wokalne „ Lisowaja Pisnia” i „Wodohraj” z Bartoszyc.

 

***

Według oficjalnych danych w wojnie rosyjsko-ukraińskiej zginęło ponad trzy tysiące obrońców Ukrainy i około dziesięciu tysięcy cywilnych mieszkańców Donbasu.

fj