W piątek, 17 maja 2019r. w galerii Kętrzyńskiego  Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Kętrzyńskiej Grupy Fotograficznej KURS. Była to kontynuacja cyklu pt. : “Z fotograficzną pasją po kętrzyńskiej ziemi”.

Wystawa fotografii zatytułowana „Z fotograficzną pasją po kętrzyńskiej ziemi”  była kontynuacją cyklu pod tym samym tytułem (pierwsza odbyła się w styczniu br.) . Jej pomysłodawcą był Andrzej Frankowski – instruktor prowadzący w Kętrzyńskim Centrum Kultury grupę fotograficzną „ KURS „.

Na wystawie można zobaczyć około 60 prac grupy, które powstawały podczas fotograficznych spacerów po Kętrzynie i okolicy. Poza członkami grupy na wernisaż przybyło kilkudziesięciu widzów– członków rodzin i miłośników fotografii.

Zaprezentowane fotografie  odzwierciedlały zarówno artystyczne podejście do fotografii jak i osobiste preferencje oraz zainteresowania ich autorów. Na zdjęciach utrwalone zostały między innymi fotografie kętrzyńskich krajobrazów, życia społecznego i sportowego, obiektów cieszących się zainteresowaniem nie tylko autora zdjęć.

Wspaniała atmosfera wprowadzona przez Andrzeja Frankowskiego, przedstawienie dorobku poszczególnych członków „KURSU”  i ich roli w grupie stworzyło wręcz i ciepły rodzinny klimat. Świadczy o tym chociażby krótki wpis na fb zamieszczony przez Annę Kajat, która tym razem zaprezentowała swoje fotografie o  tematyce sportowej:

„Wydarzenie cudowne, pełne emocji i świetnych wrażeń i co najważniejsze dzielone z naszymi rodzinami i przyjaciółmi. Dziękujemy, że byliście!!!”

– Wystawa jest sukcesem fotograficznym naszej grupy założonej w 2014 roku . Mamy więc już za sobą kilka lat działalności. Jesteśmy już „dorosłymi dziećmi” zajmującymi się fotografią. Bawimy się fotografią i nie oczekujemy poklasku. W twórczości kładziemy nacisk na naszą miejscową przyrodę, architekturę i na nasze życie społeczne na tyle, na ile ktoś się czuje. Staramy się, aby w grupie powstawali ludzie twórczy, którzy mają swoją wizję – mówi Andrzej Frankowski i dodaje: – Na tej wystawie można obejrzeć wiele charakterów tych „fotograficznych dzieci”. Bo tak naprawdę to są to ludzie dorośli, czasem bardzo poważni. Każdy z nich ma przecież swoją pracę, rodziny ale oprócz tego też znajdują czas na pasję jaką jest fotografia, w którą wkładają wiele serca.

Kętrzyńska grupa „KURS” liczy  ponad 20 osób najbardziej zadeklarowanych. Jest to grupa otwarta na nowe twarze. Każdy może przyjść, zasmakować fotografii albo stwierdzić, że woli jednak inny sposób spędzania czasu wolnego. Fotografia – jak stwierdza Andrzej Frankowski – jest tylko jednym ze środków wyrazu .

Na drugiej już wystawie zatytułowanej „Z fotograficzną pasją po kętrzyńskiej ziemi” swoje prace fotograficzne zaprezentowali: Arkadiusz Żelazny, Jerzy Kuca, Bartłomiej Nykiel, Krystyna Horbaczewska, Alicja Woronowicz, Łukasz Jowsa, Anna Kajat, Beata Pierzchanowska, Andrzej Frankowski.

fj