Dzisiaj w galerii Kętrzyńskiego Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Pejzaż Doliny Gubra”. Wystawa była efektem pracy sekcji fotograficznej działającej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Na wystawie zaprezentowanych zostało wiele zdjęć ukazujących urokliwe tereny wokół rzeki Guber począwszy od jej źródeł aż do Sępopola gdzie Guber wpada do rzeki Łyny. Zdjęcia zostały wykonane podczas kilku  wypraw w różnych porach roku przez grupę sześciu osób zajmujących się fotografią. Skąd taki pomysł?

– Temat podjęliśmy czując, że rzeka Guber jest nieco zaniedbana. Innymi słowy ten fragment naszej przyrody jest zapomniany, a z którego moglibyśmy korzystać. Przypomnę tylko, że kiedyś nad Gubrem w Kętrzynie była plaża. Przechodząc wzdłuż rzeki widzieliśmy przepiękne i niepowtarzalne krajobrazy. Mam nadzieję, że wystawą rozżarzymy uczucia tych, którzy zechcą pomyśleć czym jest ta rzeka dla nas i czym mogłaby się stać-  wyjaśnia pomysł Izabela Pniewska prowadząca zajęcia w sekcji fotograficznej UTW.

Warto więc przypomnieć, że w tej chwili w sekcji fotograficznej działa sześć osób – pasjonatów fotografii. Są nimi: Bożena Groblewska, Ryszard Szabelski, Jan Lewandowski, Andrzej Wiechecki, Andrzej Foltyński i Jarosław Tomczak.

Ich pasja i działania są widoczne niemal na co dzień. I za taką właśnie aktywność podziękował im dyrektor KCK Bartłomiej Zdanowicz oraz prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Janina Milewicz, a do wydania albumu zachęcił dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Witold Gagacki.

***

Rzeka Guber wraz z dopływami prawie w całości odwadnia teren powiatu kętrzyńskiego. Jej długość wynosi 81 km. Wypływa z jeziora Guber w okolicach miejscowości Knis i poprzez gminy Ryn, Kętrzyn, Korsze i Sępopol  kończy swój bieg wpadając do rzeki Łyny.

fj